انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > بررسی پدیده تقلب در تحقیفات علمی به ویژه علوم پزشکی


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز پژوهش/دکتر مهدیار سعیدیان:

بررسی پدیده تقلب در تحقیفات علمی به ویژه علوم پزشکی

 


 

 

در ايران توجه به تقلب (fraud) و تخلف (misconduct) در پژوهش با حكايت يك تقلب آغاز شد. موضوع از اين قرار بود كه يك عضو سابق هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي، كپي مقاله اي از دانشمندي استراليايي را دوبار با نام خودش در مجلات ديگر انگليسي زبان چاپ كرده بود (يك بار تنها با نام خودش و بار ديگر به همراه نويسنده­ های ديگر).دانشمند استراليايي متوجه تقلب شده و سعي كرده بود به دانشگاه مبدا و يا فرد متقلب اعتراض كند و به هر دليل ايشان را نيافت. اعتراض خود را به گوش دانشجويان ايراني حاضر در استراليا رساند. احساس شرم و ناراحتي در اين دانشجويان سبب شد ايميلي تهيه كردند و به دوستان خود فرستادند تا حكايت اين تقلب مخفي نماند. اين ايميل بارها در ميان محققان و اعضاي هيات علمي در كشور دست به دست شد. يك تقلب آشكار، شرايطي را فراهم آورد تا جامعه علمي كشور موضوع تقلب و تخلف در پژوهش را جدي­تر بگيرد. از آن زمان اتفاقات زيادي افتاده است كه از جمله آن تدوين آيين نامه بررسي و رسيدگي به موارد تخلف در پژوهش است كه به تصويب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي رسيده است.✅ این "دزدی‌ها" چرا حساسیت‌زا هستند؟ به دلیل اینکه گرچه گفته می‌شود علم ثروت و قدرت می‌آورد، اما "تقلب علمی" نیز مانع آن می‌شود. در واقع در حوزه دانشگاهی، باید با استعدادترین افراد حضور داشته باشند، اما می‌بینیم که چنین نیست !رسیدن به مقامات دانشگاهی و غیردانشگاهی در ایران منوط به مدارک تحصیلی است. اگر فردی تقلبی در این زمینه انجام داده باشد، در پست‌های سیاسی و یا قانون‌گذار نیز به همین راه ادامه خواهد داد. مانند آنچه در سالهای گذشته پنهان و آشکار در مورد برخی مسئولان رده بالای کشور دیده ایم. در عرصه علوم پزشکی اما تقلب علمی جلوه دیگری پیدا میکند که ناشی از تنوع وظایف وزارت بهداشت است.مسوول دانشگاهی را می‌بینیم که همزمان هم تدریس میکند ، هم کار اجرایی دارد ،هم در بیمارستانهای دولتی و خصوصی کار می کند و همزمان هر سال چندین مقاله ISI از وی منتشر می‌شود. نکته ای که چندی پیش وزیر بهداشت هم به آن اشاره کرد.به زبان دیگر  بنیان دانشگاه‌های ما به دلیل کمی‌شدن به ابتذال کشیده شده است. ما در این سیستم افراد معروف و سرشناسی را داریم که با تقلب علمی به درجات بالای دانشگاهی رسیده‌اند. متأسفانه طبق آمار اعلام شده بیشترین میزان این تقلب ها در دانشگاه های علوم پزشکی بوده است!
✅ راه حل چیست؟
اجراي كامل آيين نامه تخلفات پژوهشي و برخورد با متقلب و جبران تقلب انجام شده  بهتدین راهکار است. ظاهرا عزم  وزارت بهداشت  در اين زمينه جدي است. آموزش دقيق آيين­ نامه به خصوص به روسا و معاونان پژوهشي دانشكده­ ها و مراكز تحقيقاتي ضروري است. اما متاسفانه گاه می‌بینیمکه خود این افراد هم درگیر تخلفات پژوهشی هستند و به قول معروف " نمک خود گندیده است"
✅فراموش نكنيم كه حتي يك مورد تقلب مي­تواند حيثيت شغلي يك فرد، اعتبار يك مركز يا دانشگاه، و حتي اعتبار پژوهشي يك كشور را خدشه دار كند. در زمينه تحقيقات علوم پزشكي موضوع جدي­ تر است، چرا كه تقلب مي­تواند به اعتماد عمومي به حرفه پزشكي و کل نظام سلامت آسيب بزند. 

دکتر مهدیار سعیدیان


٢٢:٥٤ - جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٣٣٥    /    تعداد نمایش : ١٠٥٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: