انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > رويكرد سياستي تمام نيازهاي شخص در سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله

رويكرد سياستي تمام نيازهاي شخص در سلامت

( Whole Person Care) : سياستي پست مدرن

دكتر حميد بهلولي

مدرس سابق دانشگاه تهران،  مدرس، محقق و مشاور سياست گزاري در اروپا

با تامين نيازهاي اوليه فيزيكي در حوزه بهداشت و سلامت شهروندان در كشورهاي توسعه يافته،  و غلبه نسبي پارادايم پست مدرن در اوايل قرن حاضر و در کنار ارتقائ سطح اگاهي هاي فردي و اجتماعي در جوامع انساني، رويكرد سياستي جديدي در حوزه سلامت در حال تكوين است . از انجا كه در زبان فارسي كلمه مناسبتري از مراقبت ، تيمار كردن و توجه كردن براي تعريف مفهوم (Care) نداريم بناچار از كلمه مراقبت براي تعريف ان استفاده ميكنيم.
رويكرد جديد (Whole person care) يا مراقبت كامل (همه، كل) شخص كه به معني مراقبت و توجه به همه وجوه انسان است، سلامت فرد را برايند و حاصل جمع تمامي وجوه انساني ميداند و بردو مولفه مهم تاکید میکند.
طبق مولفه اول، اين رويكرد تعريف و برسميت شناختن ارتباط وثيق مابين سلامت فيزيكي و سلامت رواني و نيازهاي مراقبتت اجتماعي را مد نظر خود قرار داده و انها را نه تنها سه ضلع يك مثلث ارايه خدمات بلكه مرکز دايره سلامت انساني بصورت ممتزج و ادغام يافته تصور ميكند و از همديگر قابل تفكيك نميداند. طبق مولفه دوم، اين رويكرد منزل و مسكن شخصي افراد را در مجموع جاي بهتري براي حفظ سلامتي انها در مقایسه با بيمارستان ميداند و از ارايه خدمات لازم به بيماران در منزل خود حمايت ميكند. اين رويكرد براي ارايه اين توصيه هر دو موضوع افزايش برون دهي سلامت و وجهه اقتصادي بودن ان ( از جهت اطمينان از اثربخشي مناسب تر ميزان هزينه اي كه براي حفظ سلامت افراد مصرف ميشود)، را در نظر ميگيرد.
از انجا كه بيشتر كساني كه براي دهها سال از بيماريهاي مزمني چون ديابت، نارسايي هاي كليوي، ريوي و قلبي عروقي رنج ميي برند ميتوانند بيشتر خدمات مورد نياز خود را بصورت خود - مراقبتي در خانه خود دريافت نمايند، اين رويكرد جديد (مراقبت كامل شخص) توجه اول و مركزي خود رابه شخص معطوف ميكند و نه به سيستم ارايه خدمات، و درنظر دارد خدمات انساني شده و منعطف خود را به افراد و در داخل خانه هاي انها برساند و در كنار تامين نيازهاي پزشكي و دارويي افراد، در جهت كاهش و از بين بردن رنج احساس تنهايي انها (loneliness) و كنترل افسردگي هاي تبعي ان اهتمام بورزد.
اين رويكرد با گذاشتن انسان و فرد در مركز توجه خود براي ارايه مراقبت كامل و توجه به تمام وجوه فيزيكي، رواني و اجتماعي او،، بيشترين توجه خود را به افراد سالمند و بيماران رنجور از بيماريهاي مزمن معطوف ميكند و سيستم ارايه خدمت سلامتي رامطابق اين رويكرد بازتعريف ميكند و ان را براي چنين رويكردي مناسب سازي ميكند و براي پياده سازي عملي اين سياست چند قدم را پيشنهاد ميكند.
١- تامين يك نقطه تماس راحت و قابل دسترسي براي ارايه تمامي خدمات ادغام يافته براي كليه نيازهاي سلامتي و خدماتت اجتماعي.
٢-دسترسي هر فرد به ديگر افراد با شرايط مشابه سلامتي و اجتماعي، براي كاهش احساس تنهايي و ارايه سرويس هاي متقابلل بين افراد به همديگر
٣- برنامه ريزي ارايه مراقبت هاي شخصي شده (personalised care) متناسب با شرايط و نيازهاي هر فرد براي پوششش نيازهاي سلامتي و خدمات اجتماعي او.
٤- ارايه حمايت زندگي بصورت بودجه شخصي كه ميتواند تاثير مهمي در سلامتي و شادي فرد داشته باشد.

نكته اخر قابل ذكر انكه نوع و ميزان بكار گيري اين سياست كه بوضوح تحت تاثير پارادايم پست مدرن و به تبع خدمات پزشكي شخصي شده  (personalised medicine) در حوزه پزشكي و بيولوژي ميباشد، در ارتباط با سطح توسعه يافتگي و زير ساخت هاي سلامت در هر كشور و جامعه اي با ديگري متفاوت خواهد بود ولي توسعه نگاه جامع انسانی به انسان و نيازهاي او ميتواند تفاوت عمده اي در بهره وري  و برون داد سيستم ارايه خدمات در هر نقطه جفرافيايي، و با هر سطح از امكانات، تكنولوژي و كيفيت خدمات،  ايجاد كند.


٢٢:٠٢ - سه شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨    /    تعداد نمایش : ٨٨٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: