انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٨  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > آیا افزایش یارانه ها شدنی است؟/ انتخابات حراجی نیست


  چاپ        ارسال به دوست

آیا افزایش یارانه ها شدنی است؟/ انتخابات حراجی نیست

شعار افزایش یارانه ها از تاکتیک های انتخاباتی است که این روزها کاندیداها از آن زیاد استفاده می کنند. وعده افزایش یارانه هر فرد از 45 به 150 هزار تومان و 3 برابر شدن سهم دهک های پایین از جمله تبلیغاتی است که وعده دهندگانشان زیاد بر آن پافشاری دارند و به آرای حاصل از آن هم بسیار امیدوارند.

اما آیا واقعا افزایش یارانه ها شدنی است؟

در این زمینه اظهار نظرهای زیادی صورت می گیرد. کارشناسان اقتصادی عمدتا بر این باورند که این مسئله به شدت امکانپذیر نیست.

بیشتر شدن یارانه ها، گرانی می آورد

سعید لیلاز در این باره گفته است: افزایش یارانه تحمیل تورم بیشتر به اقتصاد کشور است. تا جایی که من می‌دانم در شش سال گذشته هفت برابر کل بودجه عمرانی یک سال دولت یعنی حدود 300 هزار میلیارد تومان  یارانه نقدی پراخت کرده‌ایم. آن هم در حالی که کل بودجه عمرانی دولت در سال گذشته 40 هزار میلیارد تومان بوده است. با پول یارانه نقدی می‌توانستیم حداقل  یک تا دو میلیون تومان شغل ایجاد کنیم اما تمام  این منابع از بین رفته است. این چیز عجیبی نیست که از سال‌های اول دولت آقای احمدی‌نژاد اشتغال  خوبی تولید نشد چرا که منابع سرمایه‌گذاری‌شان را به مصرف اختصاص دادند و نتوانستند شغل جدید تولید کنند.

لیلاز با تأکید بر اینکه  افزایش یارانه ها اساساً در ایران اصلاً موضوعیت ندارد اضافه کرد: درآمد نفت آنقدر بالا نیست که بگوییم مازادی برای پرداخت یارانه نقدی مردم باقی می‌ماند. تنها راه افزایش یارانه این است که دولت نرخ تورم را آن‌قدر زیاد کند که به جای 45 هزار تومان، 100 هزار تومان یارانه دهند. اما معنی دیگر آن این است که از طریق تورم 200 هزار تومان از جیب مردم برداشت کند. به گفته او این دقیقا این اتفاقی بوده که در دولت قبل رخ داد، ارزش کالا و خدمات در سال 90 تا 92  دو برابر شد یا به زبان دیگر 100 درصد افزایش پیدا کرد اما این در حالی بود که ماهانه فقط 45 هزار تومان به هر نفر یارانه  پرداخت شد. برای همین با وجود پرداخت یارانه میلیون‌ها نفر به زیر خط فقر رانده شدند. چراکه تورم بیش از دو برابر یارانه را از جیب مردم دزدید.

یارانه خانوارهای کمیته امداد بیش از 3 برابر شد

سخنگوی دولت هم در واکنش به وعده‌های انتخاباتی مبنی بر پرداخت 250 هزار تومان یارانه گفته است: اگر یارانه بخواهد 250 هزار تومان باشد تقریبا باید قیمت حامل‌های انرژی شش برابر شود .

محمدباقر نوبخت خبر داد: یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که مستمریشان به طور متوسط 71 هزار تومان بود به 240 هزار تومان افزایش یافت یعنی 3.4 برابر که این در فروردین اجرا شد.

وی افزود: اینکه از سوی عده‌ای گفته می‌شود یارانه افراد تحت پوشش دو یا سه برابر اضافه شود باید بگوییم که این 3.4 برابر افزایش یافته است، آنها که مستمری می‌گرفتند یارانه‌شان هم افزایش یافته است. حالا باید پرسید که منظور از افزایش یارانه افراد کم درآمد چیست و اینکه منظور این است یارانه همه افراد افزوده شود؟ که این افزایش با توجه به شرایط موجود امکان‌پذیر نیست؛ چرا که باید قیمت حامل‌های انرژی را زیاد کنیم.

مجلس اجازه افزایش یارانه ها را نمی دهد

نمایندگان مجلس هم واکنش های تندی به این وعده ها نشان داده اند. رییس مجلس در مخالفت صریح با این وعده ها اعلام کرده است: گاهی شعارهایی درباره افزایش یارانه داده می شود که این شعارها به صلاح مملکت نیست، نمی دانم مطرح کنندگان این شعارها از کجا می خواهند منابع آن را تامین کنند.

علی لاریجانی افزود: کسانی که این شعارها را طرح می کنند، باید بدانند موضوع یارانه ها از شئونات دولت نیست، بلکه از شئونات مجلس است و مجلس شورای اسلامی با این رفتارها مخالف است. اگر منبعی هم باشد بهتر است در تولید استفاده شود.

علی مطهری نایب رییس مجلس هم با اشاره به وعده های انتخاباتی برخی کاندیداها برای افزایش یارانه های نقدی گفت: کاندیداها باید وعده ها و شعارهای تحقق پذیر و واقعی را مطرح کنند، چرا که وعده های غیرواقعی سبب افزایش توقعات مردم و سرخوردگی آنها با تحقق نیافتن این وعده ها می شود.

وی با بیان اینکه وعده افزایش یارانه های نقدی به هیچ وجه انجام شدنی نیست، افزود:حتی اگر این وعده بخواهد عملی شود، پس از تصویب مجلس قابلیت اجرا خواهد داشت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه منابع برای افزایش یارانه نقدی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: تنها می توان با افزایش دو یا سه برابری قیمت حامل های انرژی میزان یارانه نقدی را افزایش داد، که این اقدام فشار مضاعفی بر مردم وارد می کند، و مجلس اجازه چنین اقدامی را به  هیچ دولتی نمی دهد.

انتخابات حراجی نیست

رییس دولت هم در این باره گفته بود: انتخابات مزایده و حراجی نیست که هر کسی بیاید و قیمت ها را بالاتر ببرد. اداره کشور قانونی است و قانون مجلس گفته پول یارانه ها از حامل های انرژی پرداخت شود بنابراین ما باید ببینیم حامل های انرژی چقدر زیاد شده است؟


٢٠:٣٩ - شنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٢٩٦    /    تعداد نمایش : ٩٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: