انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > توانبخشی حلقه مفقوده خدمات درمانی است/ضرورت استفاده از مدیران غیرپزشک در حوزه سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر بهداشت:

توانبخشی حلقه مفقوده خدمات درمانی است/ضرورت استفاده از مدیران غیرپزشک در حوزه سلامت

 

دکتر سید حسن هاشمی، در حاشیه اختتامیه هجدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و جشنواره آموزشی شهید مطهری در پاسخ به پرسشی مبنی بر آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت گفت: متاسفانه به طور سنتی بیشتر کارها دست پزشکان بوده و باید اعتراف کنم در این دوره چهار معاونت از وزارت بهداشت را غیر پزشک انتخاب کردیم که موفق عمل کردند و این به معنی این نیست که باید خود را از مدیران شایسته در حوزه پزشکی محروم کنیم.

 

وزیر بهداشت گفت: حیف است پزشکانی را که در عرصه های تخصصی می توانند بسیار موفق باشند، وادار به کارهای مدیریتی کنیم. مثلا آنها را برای مدیریت بیمارستان ها انتخاب کنیم، درحالیکه دانشجوی مدیریت بیمارستانی تربیت می کنیم.

 

دکتر هاشمی با بیان این که باید در دوره بعدی از افراد غیر پزشک استفاده بیشتری شود، یادآور شد: البته بخش اعظم آموزش های رشته مدیریت بیمارستانی تئوریک است. لذا آموزش های این افراد باید با آموزش های عملی همراه شود، تا به تدریج وارد شغل های مدیریتی شوند.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه اهتمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز مبنی بر تربیت دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت قابل تقدیر است، ادامه داد: امید است، سایر دانشگاه ها نیر براین روش حسنه همت کنند و از تخصص های مختلف مدیریتی استفاده کنند.

وزیر بهداشت درخصوص بسط و گسترش فعالیت رشته های مدیریتی در حیطه سلامت گفت: این رشته ها باید توسط معاونت توسعه که مسئولیت منابع نیروی انسانی را داشته گسترش پیدا کند. چراکه بودجه ها اعم از درآمد و هزینه نیز در آن بخش کنترل می‌ شود، لذا باید این افراد را توانمند کرده تا از سویی جایگزین مدیریت های کم توان کند و از سوی دیگر باید توجه داشت، کاربرد مدیران غیرپزشک مقرون به صرفه است.

دکتر هاشمی افزود: وقتی یک جراح برجسته را مدیر بیمارستانی می کنیم، شرایط سخت می شود. زیرا همان جراح ها در رشته های مختلف می توانند تحت نظر یک مدیر باشند و این مسیری است که در بسیاری از کشورهای دنیا جریان داشته و نتیجه خوب حاصل شده است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اکثر بیماران در طرح تحول نظام سلامت از سطح رضایتمندی بالایی برخوردار بودند، اما بیماران توانبخشی در این طرح دیده نشدند، گفت: توانبخشی نیازی است که در طول تاریخ ایران در حوزه سلامت دیده نشده و پزشکان از این بابت گرفتاری های زیادی دارند. مثلا زمانی که برای دیسک کمر، شنوایی، ارتوپدی و سایر بیماریها یک عمل جراحی انجام می شود، تازه شروع ماجرا است چرا که جراحی با اقدامات توانبخشی پروسه خود را با موفقیت به سرانجام می رساند و در واقع توانبخشی حلقه مفقوده خدمات درمانی است.

دکتر هاشمی با بیان این که در حال حاضر مسئولیت توانبخشی با سازمان بهزیستی است، گفت: مخالف این موضوع هستیم. چراکه اعتقاد داریم، اقدامات مشترک زیادی مثلا در حوزه سالمندان، معلولان و ناتوانی های جسمی و ذهنی داریم که دانش آن در وزارت بهداشت است و تنها حمایت آن می تواند از سوی وزارت رفاه باشد.

وزیر بهداشت در پایان گفت: علاقه مند بودیم که هلال احمر و بنیاد شهید نیز در این زمینه به کمک بیایند که البته اقدامات بنیادشهید قابل تقدیر است و شش بیمارستان را تاکنون آماده کرده اند.


١٢:٤٧ - يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٢٩٢    /    تعداد نمایش : ١٧٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: