انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > بیست و چهارمین مجمع انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش:

بیست و چهارمین مجمع انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران برگزار شد

بيست و چهارمين مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشكي ايران روز  جمعه یکم بهمن ماه 95 در دو نوبت صبح وعصر در سالن اجلاس سران برگزار شد این مجمع  در حالي برگزار شد كه طبق برنامه قبلي قرار بود آيت الله هاشمي رفسنجاني سخنران اصلي اين مراسم باشدو به همين دليل نيز فضاي اين جلسه متاثر از درگذشت آيت الله هاشمي بودو سخنرانان اصلي اين مراسم نيز به ذكر نكاتي از روش و منش آيت الله هاشمي پرداختند.

در این مراسم بعد از تلاوت ایاتی از کلام الله مجید و سرود ملی ایران،کلیپی در مورد حضرت آیت الله هاشمی  پخش شد و سپس  پیام  سید محمد خاتمی   به مناسبت بیست و چهارمین مجمع  انجمن  اسلامی جامعه  پزشکی توسط دکتر تاجرنیا قائم مقام دبیرکل انجمن  قرائت شد.

مطالبات قانوني و بحق مردم با گذشت زمان كهنه نمي شود.


در این مراسم  دکتر ظفرقندی دبیرکل انجمن اسلامی جامعه پزشکی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان  و تسلیت حادثه غمبار پلاسکو و ارج نهادن به فداکاری آتش نشانان، گفت :  حضور و پيام روشن مردم در مراسم كم نظير وداع با آيت الله هاشمي رفسنجاني نشان از تقدير مردم از خدمات ايشان و همدلي مردم با مظلوميت شان در مقابل بداخلاقي هاي سال هاي اخير بود. قبل از اينكه فرصت ها از بين برود آنها كه بايد بشنوند بايد متوجه پيام هاي روشن مردم باشند و بدانند كه مطالبات قانوني و بحق مردم با گذشت زمان كهنه نمي شود.
     وي با اشاره به اينكه هر سال در ١٦ آذر شاهد پيام ها و مطالبات روشن مردم و جوانان هستيم، تصريح كرد كه بي توجهي و ادامه برخورد ناصحيح و امنيتي به حل مشكلات كمكي نخواهد كرد.

آشتي ملي در شرايط امروز جامعه بايد مورد توجه قرار گيرد.
      دکترظفرقندي با تاكيد براينكه وحدت ملي ضرورت امكان ناپذير امروز جامعه است، افزود: ادامه روند بي توجهي به خواست روشن مردم و جوانان باعث جدايي ملت و حكومت مي شود. آشتي ملي در شرايط امروز جامعه بايد مورد توجه قرار گيرد.
     وي با اشاره به اينكه قرار بود در اين جلسه از حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني بهره مند شويم و در فقدان ايشان از حضور يادگار امام سيد حسن خميني بهره خواهيم گرفت، اظهار كرد: اميدواريم يادگار امام(ره) در همه عرصه ها فقدان آن مرد بزرگوار را جبران كند و در غياب بزرگان و ياران نزديك امام انتظار و اميد مردم به ايشان است و مسووليت حفظ راه امام و ميراث شهدا بر شانه هاي ايشان بيش از پيش سنگيني مي كند. علت اوليه تاسيس اين انجمن در حدود ٢٥ سال قبل تاكيد بر ادامه راه راستين امام و مقابله با انحرافات با مشي اصلاح طلبي بوده است. جلسه امسال مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشكي ايران در آغاز متاثر از رحلت غم بار بزرگان انقلاب از جمله آيت الله موسوي اردبيلي و آيت الله هاشمي رفسنجاني است. بزرگاني كه با وجود همه ناملايمات به اهداف امام وفادار مانند و تكيه گاهي صبور در كنار مردم در مقابل تازه به دوران رسيده هاي تندرو بودند.


تجربه تلخ واگرايي در سال ٨٤ و تجربه موفق همگرايي در سال ٩٢ و ٩٤ 

   وي با ارايه گزارش سالانه فعاليت انجمن اسلامي جامعه پزشكي ايران گفت: با برگزاري جلسات منظم و ارتباط با احزاب تلاش بر حضور تاثيرگذار در عرصه هاي مختلف داشتيم و سال گذشته با تشكيل شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به سامان دهي امور پرداختيم و شوراي عالي سياست گذاري را با تاكيد جدي براي انتخابات رياست جمهوري و شوراي سال ٩٦ سامان دهي كرديم و در اين مسير از تجربه تلخ واگرايي در سال ٨٤ و تجربه موفق همگرايي در سال ٩٢ و ٩٤ بهره گرفتيم.
     ظفرقندي با بيان اينكه در فعاليت هاي خود در زمينه حمايت از خانواده هاي زنداني سياسي و وضعيت پزشكي زندانيان سياسي پيگيري هاي لازم را انجام داده ايم، گفت: از وزير بهداشت به خاطر همكاري در اين مسير و همچنين در رابطه با پيگيري سلامت آقايان موسوي، كروبي و خانم رهنورد سپاسگزار هستيم.


     ظفرقندي ضمن تشكر از زحمات و توجه دولت در حوزه سلامت تصريح كرد: ماندگاري هر طرحي از جمله طرح تحول سلامت نيازمند تبديل آن به سيستم پايدار است كه بايد اين موضوع مورد توجه دولت قرار گيرد.

 

در این مراسم سید حسن خمینی یادگار  امام (ره) به ایراد سخنرانی  پرداخت و در بخشی از سخنان خود گفت: آيت الله هاشمي به فهم مردم اعتقاد داشت و بابت دشنام هايي كه به او مي دادند غصه نمي خورد، و از دشنام و فحش نمي ترسيد و همواره منافع ملي را بر منافع شخصي ترجيح مي داد. آيت الله هاشمي از زمره بزرگ ترين شخصيت هاي سياسي چند صد ساله اخير است و به غير از امام كه فاصله زيادي با سايرين دارد، نمي توانيم كسي را به اندازه آيت الله هاشمي ببينيم كه در همه صحنه هاي سياسي ايران حضور دارد. وي با اشاره به سوابق فعاليت هاي سياسي آيت الله هاشمي پيش و پس از انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: در همه انتخابات ها ايشان يا حضور داشتند يا محور بحث بودند. البته من بر اين حضور ارزش گذاري نمي كنم، ولي شما شخصي را نمي يابيد كه همواره خودش گفتمان نزاع هاي سياسي انتخابات باشد.
    
     شجاعت در تصميم گيري
     يادگار امام با بيان اينكه آيت الله هاشمي بسيار باهوش بود و همانند شطرنج بازي بود كه چند مرحله از حركت ها را تشخيص مي داد، تصريح كرد: اين باهوش بودن با تجربه عميق سياسي و شجاعت وي همراه شده بود. وي در تصميم گيري شجاع بود و اگر به تصميمي مي رسيد آن را با شجاعت و پافشاري دنبال مي كرد، او البته شجاعت بازگشت از خطا را هم داشت. ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: آيت الله هاشمي رياكار نبود و تاكيد مي كرد به اين دليل به امام (ره) علاقه مند شده است كه امام رياكاري نمي كرد. در سال هايي كه فشار بر او زياد بود، به او گفتم كه عيد كجا مي رويد؟ كه در پاسخ گفت مثل هر سال كيش مي روم. او در اين سال ها هيچگاه وسيله نقليه خود را هم براي هيچ جلسه اي عوض نمي كرد، مي گفت من هميني هستم كه هستم. ما ٣٦ سال همسايه ديوار به ديوار ايشان بوديم و بسيار به منزل ايشان رفت و آمد داشتيم. هيچگاه ابايي نداشت كه آنچه كه دارد را كسي بفهمد. يادگار امام افزود: آيت الله هاشمي نسبت به كسي كينه نداشت و مي بخشيد، اما فراموش نمي كرد. اين خصيصه موجب مي شد كه جلوي تكرار اشتباه گرفته شود. بارها ديدم كه مسائلي را به ياد مي آورد كه ما فكر مي كرديم آنها را از ياد برده است. در مواجهه سياسي خود با افراد اگر لازم بود به اين مسائل توجه نمي كرد، اما فراموش هم نمي كرد. در اوج حوادث سال ٨٨ خطيبي در تلويزيون تندترين صحبت ها را عليه ايشان با ذكر نام آيت الله هاشمي گفته بود. در جلسه عصر همان روز در دانشگاه آزاد آيت الله هاشمي گفت كه ساعتي قبل اين خطيب پيش آيت الله هاشمي رفته است. من به آيت الله هاشمي گفته ام بابت صحبت هايي كه كرده بود چيزي به رويش نياورده ايد، گفت نه. گفتم او هم چيزي به رويش نياورد؟ آيت الله هاشمي گفت نه. وي ظرفيت روحي بسيار بالايي داشت. به جرات مي گويم اين ظرفيت روحي از ويژگي هاي آيت الله هاشمي بود كه وي را نسبت به ساير سياستمداران ممتاز كرده بود. وي مي توانست نسبت به حوادث سكوت كند و حرفي نزند.
    
     عشق و وسواس به آباداني كشور
     يادگار امام با اشاره به اينكه پركاري يكي ديگر از ويژگي هاي آيت الله هاشمي بود، تصريح كرد: ايشان علاقه وافري در حد عشق و وسواس به آباداني كشور داشت. به من مي گفت براي مقابله با فقر راهي جز ايجاد اشتغال و سرمايه گذاري نداريم. واقعا به سازندگي علاقه داشت. وي در ادامه در تشريح ابعاد شخصيتي مرحوم آيت الله هاشمي با بيان اينكه هيچگاه بحث نمي كرد، گفت: اگر جايي مي رفت يا نمي رفت، در راستاي هدف گذاري اش بود. در سخت ترين شرايط و مشكلات وي هيچگاه جاي پاي خود را از دست نمي داد. براي تك تك سنگرهايي كه در اختيار داشت مي جنگيد و هيچگاه روحيه اش را نمي باخت. بسيار به خدا اميدوار بود و به خوش بيني هم معروف بود. آيت الله هاشمي به سهم مردم اعتقاد داشت و در اوج حملات و دشنام هايي كه مي خورد تاكيد مي كرد كه بايد به فهم مردم اعتماد كرد. تشييع باشكوه ايشان يا راي ايشان در انتخابات خبرگان نشانه همين فهم مردم بود.
    
     از دشنام ها غصه نمي خورد
     وي در ادامه تصريح كرد: آيت الله هاشمي بابت اين دشنام ها غصه نمي خورد. در يك جلسه كه ايشان و من هم حضور داشتم، احساس كردم كه شايد حال شان بد شود. اين جلسه تلخ ترين جلسه عمر من بود. در راه بازگشت به منزل به وي گفتم در خانه كسي هست كه تنها نباشيد؟ ايشان گفت نه، من هم گفتم بيايم پيش شما كه با هم چاي بخوريم، كه آيت الله هاشمي در جواب اظهار كرد من مي روم خاطراتم را بنويسم و بعد بخوابم. وي در ادامه با اشاره به اينكه هاشمي شاگرد خوبي براي مكتب امام ره بود، افزود: وي به شدت به امام(ره) علاقه داشت و اين علاقه همانند علاقه پدر به پسر بود. اين علاقه عميق ولي مجتهدانه بود. او معتقد بود بايد از مكتب امام براي مسائل امروز جامعه جواب استخراج كرد. يادگار امام تاكيد كرد: هاشمي خود را براي مردم بزك نمي كرد. او به مسيري كه انتخاب كرده بود يقين داشت. ايمان او به خدا، هدف و مردم براي او آرامش روحي ايجاد كرده بود. او اهل غصه خوردن نبود، فقط يك جا ديدم كه ايشان ملتهب است كه به دلايلي نمي گويم. در بقيه موارد همواره بسيار صبور و آرام بود.
    
     احتمال راي آوري روحاني در نظرسنجي ها نبود

     وي افزود: وي در شبكه هاي اجتماعي و اينترنت هم حضور داشت و به من مي گفت ساعت ٣ صبح از خواب بيدار مي شوم و قبل از اينكه به سر كار بروم از اينترنت استفاده مي كرد. از همه آنچه راجع به او مي گفتند مطلع بود ولي غصه نمي خورد. وقتي كه هم درباره برنامه هايش در شب ها سوال مي كردم يك بار هم نگفت كه شب ها نماز مي خوانم. بعدها خانواده اش به من گفتند كه شب ها نماز و قرآن مي خواند.  پس از رد صلاحيت ايشان در سال ٩٢ غير از يكي دو نفر همه مي گفتند اين حيثيتي كه برايت بعد از رد صلاحيت شده خرج كسي نكن. در نظرسنجي ها هم احتمال راي آوري حسن روحاني نبود، اما هاشمي معتقد بود روحاني نبايد كنار برود. وي منافع ملي را بر منافع شخصي ترجيح داد كه خدا هم به او كمك كرد. در همين انتخابات اخير خبرگان هم اعلام شد كه همه به ليست ١٦+٣٠ راي دهند. اين به آن معنا بود كه هاشمي نفر هشتم شود. زيرا ٧ نفر در دو ليست انتخابات خبرگان حضور داشتند. اما باز هم هاشمي منفعت جمعي را بر منفعت شخصي ترجيح داد.
    
     هاشمي خود را مفت نمي فروخت
     به گفته وي هاشمي قدر خود را مي شناخت و خود را مفت و ارزان عرضه نمي كرد. او منيت نداشت، اما قدر خود را هم مي دانست. آيت الله هاشمي از فحش و دشنام نمي ترسيد. سياستمداري كه از دشنام بترسد قيمت خود را به اندازه حرف مفت پايين مي آورد. در دهه اول انقلاب، ضد انقلاب، در دهه دوم افراطي هاي چپ و در دهه سوم انقلاب افراطي هاي راست هر چه خواستند عليه هاشمي گفتند و او همه جوره از آنها خورده بود و واكسينه شده بود. اما هيچ موقع خود را به اندازه دشنام پايين نمي آورد. سيدحسن خميني در پايان با بيان اينكه بسياري از ويژگي هاي آيت الله هاشمي را نوشته ام اما فرصت صحبت كردن نيست، گفت: آيت الله هاشمي كم حرف مي زد اما از وقتي كه به او گفتند پير شده اي هر جا براي سخنراني مي رفت، مي ايستاد و سخنراني مي كرد.


سخنران دیگر این مراسم دکتر نجفی مشاور رییس جمهور بود: نجفي با بيان اينكه در كوتاه مدت جاي خالي آيت الله هاشمي رفسنجاني در كشور پر نمي شود و فقدان ايشان مشكلي ديگر به مشكلات كشور اضافه كرده است، گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني نقش تاثيرگذاري در نظام جمهوري اسلامي ايران داشته و به اشكال مختلف به عنوان وزنه اعتدال و عقلانيت در جامعه بوده اند. نمي توان انتظار داشت جاي خالي آيت الله هاشمي رفسنجاني توسط يك فرد در كوتاه مدت پر شود: چرا كه مجموعه اي از افراد و جامعه مدني كشور بايد با تمام توان براي پر كردن جاي خالي ايشان تلاش كنند و براساس اعتدال و عقلانيت راه هايي را براي عبور از مشكلات پيش روي كشور ارايه دهند.
     مشاور رييس جمهور با اشاره به اينكه هنوز از اندوه مردم در رابطه با فقدان آيت الله هاشمي كاسته نشده بود كه ديروز با فاجعه آتش سوزي ساختمان پلاسكو و جان باختن تعدادي از هموطنان مان مواجه شديم، گفت: براي روح پاك جانباختگان اين حادثه درود مي فرستيم و براي خانواده هايشان طلب صبر مي كنيم.
    
     تهران شهر بي دفاع
     وي افزود: حادثه آتش سوزي ساختمان پلاسكو زنگ خطري در خصوص توجه مسوولان و حاكميت كشور به مساله ايمني شهرها به خصوص شهرهاي بزرگ به حساب مي آيد و به خصوص در مورد تهران كه مي توان از آن به عنوان شهر بي دفاع ياد كرد، آتش سوزي ساختمان پلاسكو زنگ خطري بود كه به صدا درآمد و اميدواريم موجب شود تا مديريت شهري توجه بيشتري براي كاهش حجم خسارت جاني و مالي چنين حوادثي تدبير كند.

مردم و نظام جمهوري اسلامي در چند سال آينده با مشكلات بزرگي مواجه خواهند شد
 
    نجفي با اشاره به اينكه مردم و نظام جمهوري اسلامي در چند سال آينده با مشكلات بزرگي مواجه خواهند شد و هر كدام از اين چالش ها ظرفيت تبديل شدن به بحران براي اداره كشور را دارد، خاطرنشان كرد: در سال هاي اخير همزماني با تراكم چالش ها در طول تاريخ جمهوري اسلامي بي سابقه بوده است كه از جمله مي توان به چالش هاي اقتصادي و اجتماعي در زمينه كمبود آب، مسائل محيط زيستي، كمبود منابع مالي دولت، ورشكستگي صندوق هاي بازنشستگي، مشكلات بانك ها و غيره اشاره كرد.
     مشاور رييس جمهور به اهميت موضوع اختلاف طبقاتي و ضرورت كاستن از نابرابري هاي اقتصادي اشاره كرد و گفت: از ديگر چالش هاي امروز جامعه فساد اقتصادي، اعتياد، حاشيه نشيني، زنان سرپرست خانوار و غيره است و همچنين در آينده نيز با مشكلاتي روبه رو خواهيم بود كه چالش هايي را پيش روي اداره كشور نشان مي دهد.


عدم اجماع نظر در مورد مسائل مهم كشور   

نجفي خاطرنشان كرد: براي رسيدن به راه حل مشكلات و اجراي آنها در جهت نجات جامعه و عبور از تنگناها بايد عزم و اراده ملي و اجماع اركان مختلف كشور را داشته باشيم اما متاسفانه يكي از مشكلات امروز در زمينه اجماع نظر در مورد مسائل كشور است.
     محمدعلي نجفي گفت: در سال هاي آينده چاره اي جز اتخاذ تصميمات بزرگ و دردناك براي كشور نداريم و براي رسيدن به اين تصميمات مهم و اجراي آنها به درك و تفاهمي در چارچوب گفت وگوي ملي و اجماع نظرات نيازمنديم.
     مشاور رييس جمهور با اشاره به اهميت انتخابات پيش رو به عنوان يكي از مهم ترين انتخابات جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: با وجود نياز اجماع عمومي شاهديم كساني هستند كه به دنبال ايجاد تنش و التهاب در جامعه اقدام مي كنند و هجمه هاي بزرگي عليه دولت و شخص رييس جمهور مطرح مي كنند و در واقع شاهديم براي نخستين بار بخشي از حاكميت به صورت مستقيم به رييس جمهور حمله مي كند. اما با تمام اين اوصاف دولت به تلاش خود براي رفع مشكلات ادامه مي دهد. گرچه هنوز نتايج مربوط آن به چشم نيايد. چون بذري كه زير خاك كاشته ايم، در حال رشد است اما رشد آن زير خاك به چشم نمي آيد.
     وي در ادامه به نتايج برجام در كشور اشاره كرد و گفت: از دستاوردهاي برجام اين بود كه موانع را براي اعمال بسياري از برنامه ها جهت توسعه اقتصادي كشور برداشته است.
    
     تصميم گيري درباره انتخابات به ٤ ماه پيش رو بستگي دارد

     وي در مورد انتخابات آينده رياست جمهوري و حضور روحاني به عنوان كانديدا در اين انتخابات گفت: ايشان علاقه دارند كه كارهاي ناتمام شان را در چهار سال آينده پيگيري كنند و به نتيجه برسانند. اما تصميم گيري در مورد انتخابات آينده و حضور ايشان در ليست كانديداي اصلاح طلبان به تحولات چهار ماه آينده بستگي دارد و بايد ببينيم كه بازيگران اصلي سياست در كشور به چه جمع بندي مي رسند.
     نجفي در پايان تاكيد كرد: در انتخابات آينده تصميم بسيار مهم و حساسي را بايد اتخاذ كنيم و اگر مردم اشتباه بزرگ ديگري از نوع اشتباه سال ٨٤ انجام دهند، فكر نمي كنم فرصت جبراني براي آن باقي بماند.
   

در نوبت عصر این مراسم بعد از نماز و صرف ناهار با حضور مسئولین حوزه سلامت از جمله وزیر بهداشت،دکتر نوبخت رییس کمیسیون بهداشت مجلس، دکتر حریر چی قائم مقام  وزیر بهداشت ، دکتر واغظ مهدوی ،دکتر نوربخش رییس سازمان تامین اجتماعی،دکتر کبیر رییس بیمه سلامت،تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،روسای دانشگاه ها و اعضای شورای عالی نظام پزشکی ، تعدادی ازمدیران کل ستادی وزارت خانه های بهداشت و رفاه و تماین اجتماعی ،مدیران کلی استانی حوزه سلامت ،اساتید دانشگاه ها و صاحب نظران بهداشت و درمان و اعضای انجمن اسلامی جامغه پزشکی برگزار و با موضوع بررسی و نقد طرح تحول سلامت دکتر نوبخت،دکتر هاشمی وزیر بهداشت،دکتر نوربخش ،دکتر قائم پناه،دکتر سالاری فر ،دکتر واعظ مهدوی به ایراد سخنرانی پرداختند و آنگاه شرکت کنندگان در مراسم  در تریبون آزاد به ارائه نظرات خود در خصوص این طرح پرداختندکه در گزارش های بعدی بخشی از این مباحث منعکس خواهدشد.

شایان ذکر است این مراسم در رسانه ها انعکاس گسترده ای داشته است.
١٥:٤٢ - شنبه ٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٢٦٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: