انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > بیانیه انجمن اسلامی جامعه پزشکی در خصوص اقدام به جلب نماینده مردم تهران


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه:

بیانیه انجمن اسلامی جامعه پزشکی در خصوص اقدام به جلب نماینده مردم تهران

بسم الله الرحمن الرحیم

انا جعلناك خليفه في الارض فاحكم بين الناس بالحق(ص- ۲۶)

مجلس در راس امور است : امام خمینی (ره)

هنوز حافظه نزدیک تاریخ فراموش ننموده که پس ازتحمیل ۸ سال دولتي قانون گريز كه رسما وعلنا اعلام  مي كرد قانون را اجرا نخواهد كردکه منجر به تخریب زیر ساخت های فرهنگی،  دینی، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی  و سیاسی کشور گشت و بدنبال خود انزوای بی سابقه ایران را در دنیا را بهمراه داشت و به طرز بی سابقه ای هزینه های مادی و معنوی بی شماری به کشور تحمیل گردید، سرانجام مردم آگاه و هوشیار ایران در پای صندوق های رای با امید به تحول و رفع نابسامانی های موجود و به قصد تامین حقوق شهروندی و آزادی های فردی و اجتماعی خود و برای گفتن " نه "  به ادامه  روند عوامفریبی به رییس جمهوری رای دادندکه با پشتوانه شعار تدبير واميدوبا اتكاء به بدنه مردم واصلاح طلبان پا به ميدان رقابت گذاشته بود و در تکمیل اراده خویش بار دیگر در ۷ اسفند ۱۳۹۴ یکپارچه و قاطعانه به لیست  امید  رای دادند تا علیرغم  همه بداخلاقی های سیاسی و غربال گریهای دور از انصاف و عدل  در رد صلاحیت های گسترده ، مجددا بر خواست و اراده خود مهر تاییدزنند. اما متاسفانه هنوز  هستند کسانی  که پیام  مردم را یا نفهمیدند و یا تعمدا نادیده می انگارند و بر حسب نیّات و یا منافع شخصی و محفلی خود به تقابل با آن برمی خیزند.

در سالهاى اخير پس از استقرار دولت تدبیر و مجلس امید،اقدامات فراقانونی متعددی با سازوکار امنيتى و قضایی در سطح كشور به صورت هدفمند آغاز و پیگیری می شود بگونه ای که مکرراً شاهد بروزجلوه هایی از آن بصورت احضار و بازداشت فعالان سياسى و اجتماعى،  لغو سخنرانیهای مجوز دار چهره هاى مطرح سياسى، اعمال  سلیقه ها و تفسیرهای  شخصی  و یا حتی بعضا بدعتهای غیرقانونی در حوزه های فرهنگی و هنری  و امثالهم هستیم که متاسفانه کماکان ادامه دارد. این بدعتها و قانون ستیزی ها هدف و  نتیجه ای جز امنيتى شدن فضاى جامعه و ایجاد یاس و ناامیدی  در حرکت رو به جلوی مردم و دولت نداشته و نخواهد داشت.

از سوی دیگر تاریخ به ما می آموزد که مجلس شورا در طول تاریخ یک صد ساله اخیر خود در ایران همواره با فراز و نشیب های  بسیاری  روبرو بوده و هر گاه تبدیل به مجلسی نوکرماآب و مجیز گوی حاکمان  شده و چشمانش را بر فساد  و کوتاهی مسولین بسته، کشور تا مرز تباهی پیش رفته است و آنگاه که مجلس پی گیر حقوق ملت و مصالح  و منافع ملی مطابق با اختیارات حاصله از قانون اساسی بوده است،برگی از افتخارات را در سابقه فعالیت خود ثبت نموده و بدینسان پشتیبانی و همراهی و قدردانی  مردم را با خود به همراه داشته است.

 آنچه که مردم  هم اکنون از مجلس انتظار دارند این است که بعنوان عصاره فضایل و کانون خواست و اراده ملت  به نقش بی بدیل خود در دفاع از حقوق آنان پرداخته و در این راه کوچکترین کوتاهی از خود نشان ندهد. از مجلس انتظار میرود تا نظارت بر امور مملکت و تحقیق و تفحص  در تمام سطوح  را نه تنها به عنوان یک حق قانونی بلکه به عنوان یک وظیفه ی شرعی و ملی دنبال نماید.

در حوادث اخیر  که به دنبال سوال قانونی نماینده حق طلب مردم تهران، جناب آقای دکتر صادقی  اتفاق  افتاد ،عکسل العمل های نامتعارف و بعضا مغایر قانون اساسی از سوی سیستم قضایی سر زد که همه دلسوزان و دوستداران کشور و انقلاب را به جد نگران نمود. این در حالیست که آگاهی از محل هرگونه خرجکرد بیت المال کمترین حق وکیل مجلس به نمایندگی از مردم است . باید مشخص شود که پول بیت المال در کجا و یا کدامین حساب ذخیره و هزینه می شود و با چه مجوز قانونی و با چه سطحی از نظارت همگانی این امر صورت گرفته است. اینکه پیشتر از چنین اقدام خارج از مجاری قانونی، به نماینده سوال کننده اتهام توهین زده شود نیز مبنای  قانونی  و حقوقی ندارد چون توهین و اهانت وقتی تحقق پیدا می کند که گفته یا نوشته یا عمل و اقدامی به محض ظهور در ذهن شنونده یا خواننده یا بیننده مفهوم وهن و توهین را ایجاد کند و این در حالیست که در اذهان ملت  نه تنها این  تصور ایجاد نشده بلکه به عنوان یک وظیفه از نماینده چنین انتظاری می رفته است و این سوالی بجا و از زبان نماینده سوگند خورده بوده است که منطبق بر تعهد اخلاقی و قانونی وی و با استناد به اصول قانون اساسی انجام شده است.

جا دارد نگاهی به اصول قانون اساسی بیندازیم آنجاکه اصل ۸۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد ;که" هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید" و اصل ۸۶ نیز بیان داشته است که "نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده اند تعقیب یا توقیف کرد". همچنین تبصره ۱ از ماده ۹ قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان بیان می دارد که "تشخیص مصادیق موضوع اصل هشتاد و ششم (۸۶) قانون اساسی و ماده (۷۵) آیین نامه داخلی مجلس با هیأت نظارت است". تبصره ۲  همین ماده میگوید که "تخلف از مفاد این ماده از سوی مراجع قضائی حسب مورد مستوجب مجازات انتظامی از درجه پنج تا هفت است".

ازمواد قانونی فوق الذکر مستفاد میگردد که آنچه نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی می گویند، می نویسند و می پرسند مشمول دو اصل پیش گفته است و صرف نظر از اینکه موضوعات  مطروحه چه باشند و یا مخاطب سوال چه  کسانی باشند، نماینده بابت این اظهارات قابل تعقیب نیست و نمی توان تا تایید ضرورت تعقیب توسط هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، هیچ نماینده ای را در راستای انجام وظایف نمایندگی مورد تعقیب و یا جلب قرار داد و البته باید بگوییم که دلیل تراشی های نخ نما همچون شاکی خصوصی قبلی، مردم را متقاعد نمی سازد که دادستان بدون نیت قبلی چنین اقدام خارج از ضابطه ای نموده باشد. بر فرض هم که چنین نیتی بوده باشد می بایست از مجرای قانونی و از طریق درخواست از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان صورت میگرفت و نه بصورت نامتعارف در دل تاریکی شب بدون وجود ضرورت امنیتی فوری که مسلما اتهامات وارده در آن سطح نبوده است. بنابراین بهتر است مسولین قضایی درگیر در این قائله بجای تقابل با قانون و خدشه به اذهان مردم به راه قانون اساسی بازگردند .

با توجه به مطالب پیشگفت انجمن اسلامی جامعه پزشکی ضمن ابراز نگرانی شدید از تهدیداتی که منجر به تحدید و تخفیف جایگاه وکالت ملت است با دعوت همه مردم و دلسوزان انقلاب و گروه های سیاسی به خویشتنداری و آرامش،  انتظار دارد مسئولین قضایی با بازگشت به  قانون و رعایت آن ،به  استقلال ،آزادی خواهی،حق طلبی  وانجام وظیفه قانونی افراد خدشه وارد نسازند و  به خواست و اراده مردم که همواره از دل صندوق های رای به منصه ظهور رسیده است ،احترام گذارند. در پایان  جا دارد از حساسیت و توجه آحاد مردم ، جوانان و دانشجویان و همه فعالین سیاسی اجتماعی و به ویژه جناب آقای دکتر عارف رییس فراکسیون امید و همچنین نماینده حق طلب‌ جناب آقای  دکتر مطهری، و نایب رییس  محترم مجلس جناب آقای دکتر پزشکیان که واکنشهای مناسب و عاقلانه و شجاعانه ای  نسبت  به این بدعت ها نشان داده و  از حریم مجلس و رای  و حقوق مردم دفاع نمودند،  تشکر و قدردانی نماییم.

ولله العزه و لرسوله و للمومنین.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران

 


١٢:١٥ - پنج شنبه ١١ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٢٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: