انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > فراکسیون امید،اصلاح مفهوم فتنه،کارآمد و امیدوار به آینده


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر ابوالفضل سروش:

فراکسیون امید،اصلاح مفهوم فتنه،کارآمد و امیدوار به آینده


بسم الله الرحمن الرحیم
وَلاَتَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَب‌َ ریحُکُم‌ْ (انفال ۴۶)

چند روز پیش شاهد وقایع دلگرم کننده ایی که نشانی از همدلی ارکان اجرایی و تقنینی نظام داشت، بودیم و مجلس در اقدامی ستودنی بیشترین همکاری لازم را با دولت محترم در جهت ترمیم کابینه از خود نشان داد و این در حالی بود که دو تن از وزرای پیشنهادی پیشتر ازین با دلایلی که در همان زمان نیز مورد سوال و نقد بود نتوانسته بودند از مجلس وقت رای اعتماد بگیرند.
بعبارتی در حالیکه تبلیغات منفی وسیعی برعلیه انسجام و همگرایی بخش وسیعی از مجلس و بخصوص فراکسیون امید وجود داشت تا آنان را کم بنیه و کم اثر نشان دهند، اما امید بار دیگر با خود امید آورد و توانست تحلیلها نادرست را هم در بین جناحهای رقیب و هم در بین برخی خودیهای ناامید تغییر دهد. ما دیدیم که:
۱) فراکسون امید از انسجام لازم برخوردار است و در جای خود در کنار سایر نظرهای نزدیک از بین مستقلین و یا حتی اصولگرایان معتدل مصوبات محکمی بدست میاورد که رای اعتماد هفته گذشته و همچنین موفقیت در تعیین اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شوراها از جمله آنان بود.
۲) فراکسیون امید در تعامل عملی خوبی با دولت میباشد و هرچند استقلال رای خود را حفظ خواهد نمود و نسبت به لغزشها و یا نقصانها حساس است اما بجای خود با دولت نهایت همدلی را دارد و همه دسیسه ها برای ایجاد اختلاف بین اصلاح طلبان و دولت و یا در بین لایه های مختلف تشکیل دهنده فراکسیون امید ناکار و بی اثر شد. و دولت در عمل حمایت اصلاح طلبان را لمس نمود تا حدی که امیدوارتر و کم دغدغه تر از پیش به انجام وظایفش بپردازد.
۳) عملکرد میدانی فراکسیون امید در مجلس بر پایه حفظ منافع ملی و جذب حداکثری در بین سایر تفکرات و جناحهای موجود در مجلس بوده و هست و بهمین سبب نشان داد که استعداد جلب آرای نمایندگان خارج از فراکسیون را بخوبی دارد.
۴) فراکسیون امید بدنبال همکاریهای لازم با سایر جناحهای سیاسی حاضر در مجلس با نتایج بُرد بُرد است و نه همانند اقلیتی که تنها برد خود و باخت دیگری را میخواستند و میخواهند و بهمین سبب در آینده نیز فراکسیون امید موثرترین و مهمترین مجموعه داخل مجلس خواهد بود که هم دولت و هم جناحهای دیگر موجود در مجلس میبایست این حقیقت را در تعاملات سیاسی بپذیرند.

و اما آنچه توسط معدودی رسانه دلواپس زنجیره ایی در فضای سیاسی کشور بناحق تزریق می شد و متاسفانه موجبات دلسردی مردم را فراهم میکرد، قضیه بی اثر بودن رای مردم برای ایجاد تغییر در اسفند ۹۴ بود و اثبات این موضوع  که لیست ورودی امید در مجلس استحاله یافته، که خوشبختانه با حضور موثر این فراکسیون و تایید وزرای پیشنهادی دولت که هر سه از جناح اصلاح طلب بودند (جناحی که به زعم بنده نمایندگی تفکر سیاسی اکثریت جامعه را بعهده دارد)  و همچنین از طرف دیگر بدنبال نتیجه حاصل در تعیین اعضای هیئت نظارت مجلس بر انتخابات شوراها ، میتوان گفت که آثار مخرب آن تبلیغات خنثی و مردم به انتخابات و نتایج آن دلگرمتر شدند. پرواضح است که این دلگرمی و امید آثار خود را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای با حضور و مشارکت مردم در سال آینده بجا خواهد گذاشت. بدیهی است که مشارکت بیشتر مردم نه تنها پشتوانه نظام است بلکه نمایندگان شایسته تری را به شوراها خواهد فرستاد که یحتمل به اعتدال و اصلاحات نزدیکتر خواهد بود.
از جمله پیامهای دیگر ناشی از عملکرد مجلس در هفته گذشته خنثی شدن سواستفاده از مفاهیمی چون فتنه و فتنه گری بعنوان یک حربه حذفی برای نیروهای خدوم انقلاب بود. اعتقاد دارم که در سال ۸۸ فتنه ایی رخ داد که متاسفانه آسیبی جدی در داخل نظام و حتی بر چهره خارجی آن  بدنبال داشت اما بدتر از آن میدان داری یک نحله سیاسی خاص برای تبیین مفهوم و مصداق فتنه و تعیین فتنه گر بود که برای مدتی به دست و در اختیار تریبون یک طرز فکر خاص افتاد. بحمدلله با آنچه در مجلس واقع شد میتوان ادعا کرد که این معضل تا حد زیادی برطرف شده و مصادیق اصلاح شده و مسلما مردم نیز بهمین دلیل به آینده این مجلس و بازگشت فضای سالم سیاسی به صحن آن امیدوارتر شدند.
و صد البته، از جانب دیگر دولت نیز تجربه بهتری نسبت به همکاریهای مجلس حس کرد که البته درجای خود مسولیت پذیری بیشتری را نیز برای دولت بهمراه خواهد داشت چون اکنون مشکل تراشی های مورد نقد و ایراد دولت نسبت به مجلس پیشین برطرف شده و این مجلس ضمن حمایت از دولت منتخب مردم به نظارت دلسوزانه تری بر عملکرد آن خواهد پرداخت.
بنظر میرسد که بعد از مدتی جلوه های زیبایی از همدلی و همزبانی بین دولت و نمایندگان مردم که مورد نظر رهبری از یکی دوسال پیش هم بوده به منصه ظهور رسید و برای ایشان هم مایه آرامش خاطری شده باشد.
بنده پیش بینی میکنم که اگر دولت از فرصت ایجاد شده در مجلس فعلی برای پیشبرد امور خود و همچنین نظارت و اصلاح نقیصه هایش استفاده نماید، بتوان بهگشایشهای بهتری در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور دست یافت هرچند که ممکن است بدنبال این همدلی و توافق مشفقانه، متاسفانه عده ایی در داخل و خارج بر حملات های خود بر علیه نظام و اتحاد داخلی ارکان آن بیافزایند ، ولی از جانب دیگر به لطف خدا،  امیدی که در دل مردم با عملکرد مجلس ایجاد شد خنثی کننده ی همه این هجمه ها خواهد بود.
فرصت دیگری که اکنون دولت در دست دارد استفاده از جو همدلی و حمایت مشفقانه مجلس برای اصلاح و ترمیم بیشتر و بهتر کابینه در صورت لزوم میباشد. شاید زمان زیادی به پایان کابینه فعلی نمانده است اما اگر قرار باشد تغییرات بیشتری در کابینه سال آینده واقع گردد بنظر بنده بهتر است وزرای جدید بعدی از حالا به کابینه تزریق شوند تا مشق لازم را برای ماندن در کابینه بعدی در مدت باقیمانده انجام داده باشند و در این حین مجلس نیز بهتر آنان را برای رای اعتمادهای سال آینده بشناسد.
بهرحال امروز پس از وقایع هفته گذشته مجلس،  انچه در بین نمایندگان و در بین مردم و در فضاهای رسانه ایی دیده میشود حاکی از افزایش امید به آینده است که مطمئنا بر سرنوشت انتخابات پیشرو در سال ۹۶ اثر مثبت خواهد گذاشت و این امر نهایتا بنفع کشور و مردم تمام میشود.


به امید سرافرازی ایران اسلامی


ابوالفضل سروش - نماینده تهران، اسلامشهر، شمیرانات، شهر ری و پردیس
۱۴
/آبانماه/۱۳۹۵


٠٠:٥٣ - شنبه ١٥ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: