انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
صفحه اصليدرباره انجمنارکان انجمنعضویت در انجمنارتباط با انجمننقشه سایتپیوندهای مرتبط
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٠٢ آبان ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
 کانال تلگرامی انجمن اسلامی جامعه پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

عضویت در سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > اساسنامه،مرامنامه،کمیته ها،آیین نامه داخلی،شرایط عضویت


  چاپ        ارسال به دوست

لطفا کلیک کنید

اساسنامه،مرامنامه،کمیته ها،آیین نامه داخلی،شرایط عضویت

درباره انجمن:

 بسمه تعالی

كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فِي‌ السَّمَاءِ، تُوتِي‌ اُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإذْنِ اللهُ با سلام و درود امروز 22 سال از تأسیس انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران می گذرد، نهال این درخت پاکیزه 22 سال قبل و در زمانی که نشانه ها و نگرانی هایی از تغییر مسیر اصلی انقلاب و آرمان های امام راحل و شهدای عزیز بروز کرده بود، بر زمین کاشته شد. این درخت شکوفا در این سال های طولانی با ریشه ای محکم، برگ و بر و ثمرات فراوانی به جامعه پزشکی و مردم عزیز این مرز و بوم هدیه کرده. بادهای سیاه و طوفان های سخت، بخصوص در چند سال اخیر نه تنها به این درخت پاکیزه آسیبی نزد بلکه ریشه آن را محکم تر و میوه آن را شیرین تر ساخت. امروز ایران عزیز و مردم شریف و خداجویش به هوایی پاک و بوستانی سبز نیازمندند، مردم ایران زمین به طرق مختلف و از جمله در 24 خرداد و روزهای قبل و بعد از آن اعلام کرده اند که از آلودگی ها، بداخلاقی ها و تندروی ها بیزارند. آرامش، امید، رفاه و بالندگی را حق مسلم خود می دانند. باید بیاموزیم و تمریم کنیم که به خواست مردم و حقوق آنها احترام بگذاریم و از گذشته های غلط عبرت بگیریم. دوستان بیائید چون گذشته های دور، دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد دکتر محمدرضا ظفرقندی دبیرکل انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران

 

«اساسنامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»

فصل اول : کلیات :

ماده 1؛ نام : نام انجمن عبارتست از انجمن اسلامی جامعه پزشکی که در این اساسنامه به اختصار انجمن نامیده می شود.

ماده 2؛ مرکز : مرکز انجمن در تهران به آدرس: خیابان زنجان شمالی، بالاتر از خیابان شهید سیادت، جنب مسجد النبی (ص)، پلاک 105 می باشد و می تواند با تصویب کمیسیون ماده 10 قانون احزاب در استان ها و شهرستان ها شعباتی دایر نماید.

ماده 3؛ اعضا : اعضا عبارتند از پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، دکترهای علوم آزمایشگاهی، علوم پایه پزشکی و پیراپزشکی، فارغ التحصیلان کارشناسی و بالاتر سایر رشته های وابسته پزشکی واجد شرایط مندرج در این اساسنامه.

تبصره : قبول عضویت افراد سایر گروه های پزشکی که واجد شرایط ماده فوق نمی باشند، منوط است به پیشنهاد شورای مرکزی و تصویب مجمع عمومی.

ماده 4؛ شرایط عضویت : متقاضیان عضویت در انجمن باید شرایط زیر را دارا باشند: الف- مسلمان، معتقد و عامل به احکام اسلام ب- اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ج- دارای حسن شهرت و متخلق به اخلاق اسلامی د- عدم فعالیت موثر در حکومت گذشته. ه- عدم وابستگی و همکاری با گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی. و- دارای نظم و انضباط تشکیلاتی. ی- اعتقاد به مرامنامه، اساسنامه و خط مشی انجمن و التزام به مصوبات آن. تبصره : تشخیص موارد فوق جهت پذیرش اعضا به عهده شورای مرکزی و طبق آیین نامه مصوب این شورا خواهد بود.

ماده 5؛ شرایط انفصال عضویت : در موارد زیر عضویت اعضا فسخ و خاتمه یافته تلقی می گردد: الف- عدم تمایل عضو به ادامه همکاری. ب- عدول از خط مشی کلی انجمن و عدم رعایت ضوابط مقرر در اساسنامه. تبصره : چگونگی انجام اجرای این ماده طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط شورای مرکزی انجمن تهیه و به تصویب مجمع عمومی می رسد.

فصل دوم : ارکان و تشکیلات:

ماده 6 : ارکان انجمن عبارتند از : مجمع عمومی، شورای مرکزی، دبیرکل، هیئت اجرایی، هیئت بازرسی، کمیته شعبه.

ماده 7 : هیئت مؤسس انجمن هیئتی است که پس از تهیه اساسنامه و اعلام به مراجع ذیصلاح نسبت به تشکیل مجمع عمومی مؤسس اقدام و موجودیت آن را به اطلاع دستگاه های ذیربط و شاغلین به حرفه پزشکی و پیراپزشکی می رساند. تبصره : هیئت مؤسس انجمن تا قبل از تشکیل مجمع عمومی و انتخاب و شروع به کار رسمی اولین شورای مرکزی، در حکم شورای مرکزی موقت انجمن بوده و کلیه وظایف و اختیارات شورای مرکزی را برعهده خواهد داشت.

ماده 8؛ مجمع عمومی : مجمع عمومی انجمن از کلیه اعضای انجمن تشکیل می گردد.

تبصره : نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی توسط آیین نامه ای است که توسط کمیته تشکیلات تهیه و پس از تصویب شورای مرکزی بایستی به تأیید مجمع عمومی برسد.

ماده 9؛ وظایف مجمع عمومی : مجمع عمومی وظایف زیر را دارا می باشد: الف- انتخاب اعضای شورای مرکزی. ب- بررسی گزارش سالیانه شورای مرکزی و هیئت بازرسی و اخذ تصمیم لازم در مورد آن ها. ج- بررسی و تصویب برنامه های دراز مدت ارایه شده از طرف شورای مرکزی. د- اصلاحات احتمالی مورد نیاز در مرامنامه و اساسنامه انجمن. ه- رسیدگی به پیشنهادات و مشکلات انجمن که در حدود وظایف و اختیارات شورای مرکزی نباشد و یا شورای مرکزی حل آن را به مجمع عمومی احاله نموده باشد. و- انتخاب هیئت بازرسی. ی- انجام سایر وظایفی که در این اساسنامه برای مجمع عمومی مقرر گردید.

ماده 10 : مجمع عمومی به طور عادی سالی یک بار تشکیل می گردد و جلسات با حضور حداقل نصف بعلاوه یک اعضای انجمن رسمیت یافته و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق نصف بعلاوه یک حاضرین در جلسه معتبر و برای شورای مرکزی و سایر واحدهای تابعه لازم الاجرا خواهد بود.

تبصره 1 : جلسات مجمع عمومی بایست حداقل 20 روز قبل به صورت کتبی به اطلاع اعضا از طریق آخرین نشانی اعلام شده برسد.

تبصره 2 : چنانچه برای رسمیت جلسه، تعداد افراد شرکت کننده به حد نصاب نرسد، برای بار دوم مجددا برای کلیه اعضا دعوتنامه کتبی ارسال می گردد و در موعد مقرر جلسه عمومی با تعداد اعضای شرکت کننده رسمیت می یابد و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق آرای حاضر در جلسه معتبر خواهد بود. تبصره 3 : جلسات فوق العاده مجمع عمومی با پیشنهادات اکثریت مطلق اعضای شورای مرکزی یا پیشنهاد حداقل یک سوم اعضای مجمع و نیز سایر مراجع مقرر شده در این اساسنامه تشکیل می گردد.

ماده 11 : شورای مرکزی انجمن متشکل از 35 نفر عضو اصلی و 13 نفر عضو علی البدل می باشد که برای مدت دو سال و با رأی مخفی اعضا از بین اعضای انجمن که داوطلبن عضویت در شورای مرکزی می باشند، با ترکیب زیر انتخاب می گردد: الف- 20 نفر از پزشکان عضو انجمن. ب- 4 نفر از داروسازان عضو انجمن. ج- 4 نفر از دندانپزشکان عضو انجمن. د- 3 نفر از فارغ التحصیلان دکترای رشته های پیراپزشکی و علوم پایه عضو انجمن. ه- 1 نفر ماما عضو انجمن. و- 1 نفر پرستار عضو انجمن. ی- 2 نفر فارغ التحصیلان کارشناسی و بالاتر رشته های وابسته گروه پزشکی عضو انجمن.

تبصره 1 : انتخاب مجدد اعضای شورای مرکزی برای دوره های بعدی بلا اشکال است.

تبصره 2 : در صورتی که عضویت افراد فوق در شورای مرکزی لغو گردد، شورای مرکزی موظف است از 13 نفر عضو علی البدل که 5 نفر پزشک، 2 نفر دندانپزشک، 2 نفر داروساز، 1 نفر پیراپزشک، 1 نفر ماما، 1 نفر پرستار و 1 نفر فارغ التحصیل کارشناسی و بالاتر رشته های وابسته گروه پزشکی خواهند بود، جهت تکمیل شورای مرکزی دعوت به عمل آورد.

تبصره 3 : تا انتخاب مجدد اعضای شورای مرکزی جدید، شورای مرکزی قبلی به کار خود ادامه می دهد، شواری مرکزی قبلی موظف است حداقل یک ماه قبل از اتمام دوره خود نسبت به برگزاری مجمع عمومی و انتخاب شورای مرکزی جدید اقدام نماید.

تبصره 4 : اعضای علی البدل شورای مرکزی در صورت تمایل می توانند در جلسات شورای مرکزی با حق اظهارنظر و بدون حق رأی شرکت کنند و مسئولیت های محوله از سوی شورای مرکزی را بپذیرند.

تبصره 5 : چنانچه کاندیداهای سایر گروه ها و منتخبین آن به حد نصاب لازم نرسد تاسقف تعداد شورای مرکزی از گروه پزشکان جایگزین می گردد.

ماده 12 : شورای مرکزی انجمن از بین خود در اولین جلسه افرادی را برای مدت 1 سال به عنوان دبیرکل، قائم مقام دبیرکل، خزانه دار و منشی انتخاب می نماید که حدود وظایف و اختیارات هریک از آن ها در آیین نامه ای توسط شورای مرکزی تهیه و ابلاغ می گردد؛ مشخص خواهد شد انتخاب مجدد افراد فوق برای دوره های بعدی بلامانع است.

ماده 13 : عضویت افراد در شورای مرکزی در موارد زیر لغو می گردد: الف- در صورت شهادت یا فوت عضو. ب- در صورت استعفای کتبی، منوط به تصویب شورای مرکزی. ج- غیبت غیرموجه عضو براساس آیین نامه انضباطی مصوب شورای مرکزی. د- در صورتی که عضویت فرد از انجمن فسخ گردد. تبصره : در صورتی که عضویت بیش از یک سوم اعضای شورای مرکزی لغو گردد، شورای مرکزی موظف است با برگزاری مجمع عمومی نسبت به انتخاب اعضای جدید و تکمیل شورای مرکزی اقدام نماید.

ماده 14؛ وظایف شورای مرکزی : الف- پاسداری از خط مشی و اهداف مندرج در اساسنامه و مرامنامه. ب- طرح و برنامه ریزی درجهت تحقق اهداف انجمن. پ- اجرای تصمیمات متخذه در مجمع عمومی. ت- بررسی طرح ها، آیین نامه ها و پیشنهادات واصله از شورای شعب انجمن در استان ها و شهرستان ها، کمیته ها و دیگر افراد و دستگاه ها و اخذ تصمیم لازم در مورد آن ها. ث- رسیدگی به تقاضای عضویت افراد در انجمن و تصویب عضویت اعضا و صدور کارت مربوطه. ج- رسیدگی و اخذ تصمیم لازم در مورد شکایات واصله به انجمن در محدوده اختیارات خود و پیگیری آن ها از طریق مراجع ذیصلاح. چ- حمایت حقوقی از اعضای انجمن و کمک به حل مشکلات آن ها. ح- برقرای هماهنگی های لازم بین شوراهای شعب انجمن در استان ها و شهرستان ها و کمیته های مختلف انجمن. خ- تهیه و تصویب سازمان و نمای تشکیلاتی انجمن. د- تصویب مسئولین کمیته های مختلف انجمن که از سوی دبیرکل پیشنهاد می گردد.

ماده 15 : جلسات شورای مرکزی حداقل ماهی یکبار تشکیل و در مواقع ضروری جلسات فوق العاده خواهد داشت.

تبصره 1 : جلسات شورای مرکزی انجمن برای مسائل جاری با حضور حداقل نصف بعلاوه یک اعضای رسمیت خواهد داشت.

تبصره 2 : جلسات فوق العاده شورای مرکزی با پیشنهاد دبیرکل و یا با درخواست حداقل یک سوم اعضای شورای مرکزی تشکیل می گردد.

تبصره 3 : تصمیمات متخذه در شورای مرکزی که به تصویب اکثریت مطلق اعضا در جلسه رسیده باشد، لازم الاجراست.

تبصره 4 : شرح وظایف و اختیارات دبیرکل، قائم مقام دبیرکل، خزانه دار، منشی و هر یک از کمیته ها و دیگر واحدهای انجمن طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط شورای مرکزی تهیه و ابلاغ می گردد.

ماده 16؛ هیئت اجرایی : انجمن جهت پیشبرد امور اجرایی از سوی مجمع عمومی و شورای مرکزی دارای هیئت اجرایی مرکب از دبیرکل (به عنوان رئیس)، قائم مقام (به عنوان نایب رئیس)، خزانه دار، منشی و مسئولین کمیته های انجمن می باشد.

تبصره 1 : خزانه دار انجمن مسئول کمیته امور مالی و تدارکات انجمن می باشد.

تبصره 2 : شرح وظایف هیئت اجرایی و کمیته های انجمن طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط کمیته تشکیلات تهیه و به تصویب شورای مرکزی خواهد رسید.

ماده 17 : شورای مرکزی انجمن با درنظر گرفتن شرایط و امکانات استان ها و شهرستان ها عندالزوم اقدام به تأسیس شعب انجمن در هر استان یا شهرستان می نماید.

ماده 18 : انجمن می تواند با تصویب شورای مرکزی، بولتن های خبری، مجلات و نشریات روزانه یا هفتگی یا ماهانه یا سالانه منتشر نماید.

ماده 19 : هیئت بازرسی انجمن متشکل از 3 نفر خواهد بود که به منظور بازرسی و نظارت بر حسن اجرای اساسنامه و کار شورای مرکزی، کمیته ها و شعب انجمن در استان ها و شهرستان ها از سوی مجمع عمومی برای مدت 2 سال انتخاب می گردد و انتخاب مجدد آن ها برای دوره های بعدی بدون اشکال است.

تبصره : هیئت بازرسی انجمن موظف است گزارش بازرسی خود را به طور مستمر به مجمع عمومی انجمن ارایه دهد تا تصمیم لازم از سوی مجمع عمومی اتخاذ گردد.

فصل سوم : انحلال انجمن

ماده 20 : انجمن بنا به پیشنهاد کتبی یکی از ارکان زیر و تصویب دوسوم اعضا، جلسه رسمی مجمع عمومی فوق العاده منحل می گردد: الف- پیشنهاد دو سوم کل اعضای اصلی شورای مرکزی انجمن. ب- پیشنهاد هیئت مؤسس انجمن. ج- پیشنهاد یک سوم کل اعضای رسمی (کارت دار) انجمن.

تبصره 1 : شورای مرکزی انجمن موظف است حسب درخواست کتبی مراجع پیش بینی شده در ماده فوق و با هماهنگی و نظارت هیئت بازرسی انجمن و رعایت سایر موارد این اساسنامه، نسبت به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام نماید تا نسبت به پیشنهاد انحلال انجمن از سوی مجمع عمومی مذکور رسیدگی و تصمیم مقتضی اتخاذ گردد.

تبصره 2 : در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده انحلال انجمن را تصویب نماید، هیئت 7 نفره ای به عنوان هیئت تصفیه از سوی مجمع عمومی در همان جلسه انتخاب می گردد تا به امور مالی و دیگر امور مربوط به انجمن رسیدگی نماید. هیئت مذکور موظف است با نظارت دقیق هیئت بازرسی انجمن وظایف محوله را ظرف مدت 3 ماه انجام و گزارش اقدامات مربوطه را به اطلاع شورای مرکزی انجمن برساند.

تبصره 3 : شورای مرکزی انجمن موظف است با هماهنگی هیئت بازرسی انجمن حداکثر ظرف مدت 2 ماه پس از پایان مأموریت هیئت تصفیه نسبت به انحلال رسمی انجمن اقدام نماید و مراتب را به اطلاع مراجع ذیصلاح برساند.

تبصره 4 : کلیه اموال منقول و غیرمنقول انجمن پس از تسویه به موسسات خیریه و عام المنفعه اهدا خواهد شد.

فصل چهارم : موارد متفرقه :

ماده 21 : بودجه انجمن از محل حق عضویت اعضا و کمک افراد علاقه مند داخلی و درآمدهای حاصله از فعالیت های علمی، فرهنگی، پزشکی و خدماتی که شورای مرکزی تصویب می نماید تأمین می گردد.

تبصره 1 : آیین نامه مربوط به حق عضویت اعضا توسط شورای مرکزی تهیه و به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید.

تبصره 2 : نحوه هزینه اعتبارات مصوب سالانه انجمن طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط شورای مرکزی تهیه و به تصویب مجمع عمومی می رسد.

ماده 22 : امضای چک های بانکی، اوراق بهادار و اسناد تعهدآور انجمن پس از تصویب شورای مرکزی انجمن با امضای 2 نفر از افراد زیر : الف- دبیرکل ب- قائم مقام ج- خزانه دار و مهر انجمن انجام پذیرد.

ماده 23 : درآمدها و هزینه های انجمن در دفاتر قانونی ثبت و شرح و بیلان آن در پایان هر سال مالی جهت بررسی به هیئت بازرسی و مجمع عمومی انجمن و کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و انجمن ها مستقر در وزارت کشور ارایه خواهد شد.

ماده 24 : انجمن که یک تشکیلات صنفی-سیاسی می باشد مجاز به فعالیت در امور تجاری و عملیات بانکی نمی باشد.

ماده 25 : هرگونه تغییر در مفاد مرامنامه و اساسنامه و اعضای شورای مرکزی انجمن باید پس از تصویب در مجمع عمومی عادی انجمن به کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت ها اعلام گردد تا نسبت به تغییرات به عمل آمده رسیدگی لازم از کمیسیون مذکور صورت پذیرد.

ماده 26 : این مرامنامه (در 18 بند) و اساسنامه (26 ماده و 78 تبصره) که توسط هیئت مؤسس انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران (شورای مرکزی موقت) تهیه گردیده و به تأیید کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت ها مستقر در وزارت کشور رسیده است و هرگونه تغییر در آن از اختیارات مجمع عمومی عادی و رعایت سایر موارد این اساسنامه خواهد بود.


«مرامنامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»

مرامنامه انجمن در 24 بند و 2 بخش به شرح زیر می باشد و هرگونه تغییر در مفاد آن قبلا به کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و انجمن ها اعلام می گردد تا نسبت به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید و در صورت تصویب کمیسیون مذکور قابل اجرا خواهد بود.

الف – مبانی فکری و عقیدتی 1- ایمان به وحدانیت و حاکمیت الله برکل جهان هستی و اعتقاد راسخ به دین مبین اسلام به عنوان جامع ترین مکتب الهی و تعالی بخش انسان. 2- ایمان به رسالت انبیا و خاتمیت پیامبر اسلام (ص) و امامت ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین و انتظار ظهور حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنالتراب مقدمه الفدا واصل ولایت فقیه در زمان غیبت. 3- اعتقاد راسخ به انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری زعیم عالیقدر حضرت آیت اله العظمی امام خمینی (ره) و تداوم آن به رهبری آیت اله خامنه ای مدظله العالی. 4- اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. 5- اعتقاد به تداوم انقلاب فرهنگی به منظور تحول بنیادی و اصولی منطبق با موازین شرع اسلام در همه شئون جامعه مخصوصا در امور پزشکی. 6- مقدم شمردن مصالح اسلام و انقلاب اسلامی و حقوق مستضعفین بر خواست ها و منافع فردی و صنفی.

ب – اهداف و خط مشی انجمن 1- کمک به اعتلای بینش اعتقادی– سیاسی اعضا مطابق با اصول و احکام اسلامی و گسترش آن در جامعه. 2- تلاش در جهت تحقق اهداف عالیه اسلام و انقلاب اسلامی در جامعه بالاخص در امور پزشکی. 3- تلاش در جهت تحقق اهداف انقلاب فرهنگی در جامعه مخصوصا در بین اعضا و امور پزشکی. 4- اهتمام در جهت تحقق اصل امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مخصوصا در میان اعضا و امور پزشکی. 5- ترویج فرهنگ صحیح پزشکی در جامعه و کمک به برقراری رابطه اسلامی انسانی و اخلاقی پزشکی در جامعه پزشکی. 6- کوشش در جهت ارتقا دانش جامعه مخصوصا در زمینه های پزشکی با هماهنگی و همکاری دستگاه های ذیربط در کشور. 7- ارایه پیشنهادات و طرح های لازم در امور مختلف به مسئولین ذیربط. 8- شناسایی، جذب و ساماندهی نیروهای مسلمان و متعهد گروه پزشکی. 9- همکاری با جوامع، انجمن ها و تشکل های اسلامی پیرو ولایت فقیه به منظور حفظ وحدت اسلامی. 10- تلاش در جهت حفظ حرمت و قداست شغل پزشکی در جامعه. 11- تلاش در جهت خودکفایی و رفع وابستگی کشور بالاخص در امور پزشکی از طریق تهیه طرح ها و برنامه های اجرایی مناسب با هماهنگی و همکاری دستگاه های ذیربط در کشور. 12- برقراری ارتباط علمی با محافل پزشکی داخل و خارج بالاخص کشورهای اسلامی. 13- تلاش در جهت هرچه بهتر امدادرسانی پزشکی به مناطق مختلف آسیب دیده از سیل، زلزله، جنگ و سایر حوادث غیرمترقبه و کمک به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم با هماهنگی و اطلاع مراجع ذیربط. 14- همکاری با سازمان های اسلامی آزادی بخش جهان به مصداق فرموده حضرت علی (ع) کونو اللظالم خصما و للمظلوم عونا و در چهارچوب سیاست های کلی نظام. 15- کمک به احیای فرهنگ اسلامی در امور پزشکی از طریق ایجاد زمینه و شرایط مناسب و لازم جهت تربیت نیروهای مومن و متقی و متخصص در امور پزشکی و تبادل علمی و اعزام نیروهای تخصصی به خارج بالاخص کشورهای اسلامی بر مبنای ضوابط جمهوری اسلامی ایران و درحد توان، با همکاری و موافقت ارگان های ذیصلاح در کشور. 16- انجام فعالیت های صنفی و سیاسی و اعلام مواضع در مواقع مناسب و موارد لزوم در چارچوب اساسنامه. 17- کمک به اصلاح جامعه از طریق نقد و بررسی سیاست ها و عملکردها و برنامه های دستگاه های مختلف و ارایه طرح ها و پیشنهادات و تذکرات لازم به آن ها. 18- چنانچه طرح ها و برنامه های پیش بینی شده در مرامنامه با وظایف یکی از وزارتخانه ها یا سازمان های دولتی درارتباط باشد، طرح یا برنامه مذکور پس از کسب اجازه از وزارتخانه یا سازمان ذیربط به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

 

«آیین نامه چگونگی ساختار و شرح وظایف ارکان انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»

مقدمه : در راستای اجرای ماده 12، بند و ماده 14، تبصره 4 ماده 15، آیین نامه چگونگی ساختار شرح وظایف ارکان انجمن به شرح ذیل خواهد بود:

ماده 1 : شورای مرکزی انجمن جهت انجام امور محوله بر طبق اساسنامه انجمن و اجرای تصمیمات متخذه دارای زیر مجموعه هایی به شرح زیر می باشد :

الف : دبیر کل و قائم مقام دبیرکل

ب : دفاتر اداری شامل : 1- دفتر حقوقی و امور بین الملل. 2- دفتر دبیرخانه.

ج : کمیته ها شامل : 1- کمیته تشکیلات 2- کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات 3- کمیته امور مالی و تدارکات 4- کمیته علمی – آموزشی 5- کمیته سیاسی – اجتماعی 6- کمیته فرهنگی و فوق برنامه 7- کمیته کارشناسی و طرح و برنامه 8- کمیته خدمات امور پزشکی 9- کمیته فارغ التحصیلان جوان

د : شعب استانی و شهرستانی

ه : هیئت اجرایی

تبصره : بر طبق ماده 19 آیین نامه داخلی شورای مرکزی، در مواردی که لازم باشد شورای مرکزی هیئت ها و یا کمیته هایی را جهت انجام کاری خاص تعیین می نماید.

ماده 2 : دبیرکل انجمن مستقیما توسط شورای مرکزی و برای مدت یک سال انتخاب می گردد و دارای وظایف و اختیارات ذیل می باشد : 1- ریاست جلسات شورای مرکزی 2- اداره امور جاری و اداری انجمن 3- اجرای مصوبات شورای مرکزی و یا پیگیری اجرای آن ها توسط سایر زیر مجموعه ها. 4- انجام و یا نظارت بر انجام هرگونه مصاحبه، مذاکره و یا اعلام مواضع شفاهی انجمن مگر در مواردی خاص که شورای مرکزی شخص یا هیئت دیگری را تعیین نماید. 5- امضا بیانیه و نامه های اعلام مواضع انجمن بدون ذکر نام خود و امضا نامه های جاری و اداری به داخل و خارج تشکیلات با نام و امضا 6- پیشنهاد افراد جهت تصدی مسئولیت کمیته ها به شورای مرکزی 7- انتخاب افراد جهت تصدی دفاتر انجمن 8- ریاست هیئت اجرایی و هماهنگی امور کمیته ها و دفاتر انجمن و نظارت بر کار شعب 9- فراهم نمودن امکان بازرسی هیئت بازرسی از قسمت های مختلف انجمن 10- امضا اسناد مالی انجمن پس از امضا خزانه دار انجمن.

ماده 3 : قائم مقام دبیرکل در حضور دبیرکل سمت معاون وی را داشته و در مواردی که دبیرکل اختیار نماید و همچنین در مواقعی که به علت غیبت و عدم دسترسی به دبیرکل امور انجمن معطل بماند، عهده دار وظایف و اختیارات دبیرکل می گردد.

ماده 4 : کمیته های انجمن هرکدام دارای 7 تا 9 عضو می باشند که با پیشنهاد مسئول کمیته و تأیید شورای مرکزی انتخاب می شوند. کمیته ها به صورت شورایی اداره می گردند و عهده دار برنامه ریزی و انجام کار مقدماتی بر روی پیشنهادات ارایه شده به انجمن و شورای مرکزی در زمیته کار خود می باشند. تبصره : هریک از اعضای شورای مرکزی می بایست عضویت در یکی از کمیته ها بپذیرد.

ماده 5 : مسئولین کمیته ها با پیشنهاد دبیرکل و تأیید شورای مرکزی تعیین گردده و در امور اجرایی انجمن مستقیما زیر نظر دبیرکل فعالیت می نمایند. مسئول هر کمیته عضو و رئیس شورای کمیته می باشد.

ماده 6 : مسئول هر کمیته موظف است موضوعات پیشنهادی و مصوبات شورای کمیته را پس از هماهنگی با دبیرکل یا منشی جلسات در شورای مرکزی طرح نموده و پس از تصویب شورای مرکزی آن ها را به اجرای درآورد.

ماده 7 : وظایف هر یک از کمیته های انجمن به تفکیک به شرح ذیل می باشد:

الف) کمیته تشکیلات : 1- تهیه و بررسی پیش نویس آیین نامه های لازم برای قسمت های مختلف انجمن و ارایه آن ها به شورای مرکزی جهت تصویب. 2- تشکیل هسته یا هسته های پذیرش جهت عضویت در انجمن و تهیه اعتبارنامه عضویت افراد بررسی شده و ارایه آن ها به شورای مرکزی جهت تأیید نهایی. 3- تشکیل و هماهنگی های لازم در فعالیت شعب انجمن در استان ها، شهرستان ها، مراکز دانشگاهی و نظارت بر تشکیلات محلی آن ها. 4- تعیین رابطین در رشته های تخصصی و سازمان ها و مراکز مرتبط با حوزه سلامت و نظارت بر فعالیت آن ها. 5- هرگونه اموری که مرتبط با امر تشکیلات و سازماندهی بوده یا از طرف شورای مرکزی به این کمیته محول شده باشد.

ب) کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات : 1- ارتباط با رسانه ها و مطبوعات 2- پاسخگویی به مراجعات حضوری و تلفنی و دریافت شکایت و پیگیری آن ها. 3- تهیه مطلب، چاپ و توزیع بولتن داخلی انجمن 4- تهیه امکانات لازم جهت ایجاد آرشیو روزنامه ها، مجلات، نوارهای صوتی و ویدیویی، عکس و ... 5- ارایه خدمات سمعی و بصری درحد نیاز قسمت های مختلف انجمن 6- برگزاری مراسم 7- تبلیغات و امور انتشاراتی.

پ) کمیته امور مالی و تدارکات : 1- افتتاح حساب یا حساب های بانکی با امضا ثابت خزانه دار (مسئول کمیته امور مالی وتدارکات) و امضا دبیرکل یا قائم مقام وی و نگهداری آن ها 2- برنامه ریزی جهت دریافت حق عضویت اعضا و اجرای آن 3- بررسی طرق جلب کمک های مالی از منابع ذیصلاح برای انجمن و پیگیری آن ها 4- پیشنهاد طرح های درآمدزا جهت تامین بخشی از هزینه های انجمن 5- تنظیم دفاتر و اسناد مالی انجمن 6- تنظیم بودجه سالانه انجمن برمبنای جاری، برنامه و متفرقه 7- تنظیم صورت اموال و شماره گذاری آن ها 8- انجام امور مربوط به تهیه و نگهداری ساختمان و امکانات انجمن 9- انجام خریدهای مورد نیاز انجمن پس از درخواست مسئولین قسمت ها و تایید دبیرکل.

ت) کمیته علمی – آموزشی : 1- تهیه و تدوین مطالب نشریه علمی انجمن 2- ایجاد زمینه تحقیقات علمی و همکاری مشترک تحقیقاتی اعضا 3- برگزاری کمیته های تخصصی علمی 4- ارایه مقالات و مطالب علمی به رسانه ها و مطبوعات 5- برگزاری کنفرانس های علمی و تخصصی 6- ارتباط با انجمن های علمی و استفاده از ظرفیت های ایشان در جهت اهداف و خط مشی انجمن .

ث) کمیته سیاسی – اجتماعی : 1- بررسی مسائل سیاسی، داخلی و خارجی و ارایه تحلیل در مورد آن ها به شورای مرکزی جهت موضع گیری های لازم و یا جهت درج در بولتن داخلی انجمن 2- تهیه پیش نویس بیانیه های اعلام مواضع انجمن و ارایه به شورای مرکزی جهت تصویب 3- بررسی طرح ها و لوایح مطروحه در مجلس و شورای انقلاب فرهنگی و ارایه پیشنهادات اصلاحی قبل از تصویب آن ها.

ج) کمیته فرهنگی و فوق برنامه : 1- آموزش عمومی و عقیدتی اعضا 2- احیا و اجرای فرضیه امر به معروف و نهی از منکر در بین اعضا. 3- برنامه ریزی و اجرای برنامه های جمعی از جمله قرائت قرآن، تفسیر، دعا، ورزش و اردوهای زیارتی-سیاحتی. 4- ارایه مقالات فرهنگی و اخلاقی در رابطه با حرفه گروه پزشکی.

چ) کمیته کارشناسی و طرح و برنامه : 1- جمع آوری و تهیه آمار و اطلاعات لازم در جهت تدوین طرح ها و برنامه های جامع. 2- جمع آوری طرح ها و پیشنهادات کمیته ها و تدوین برنامه های سالانه و دراز مدت انجمن. 3- جمع آوری و تدوین اطلاعات لازم جهت بررسی عملکردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مجلس، شواری عالی انقلاب فرهنگی، انجمن های علمی و صنفی – سیاسی گروه پزشکی و سازمان نظام پزشکی کشور.

ح) کمیته خدمات پزشکی : 1- تهیه لیست امکانات خدمات پزشکی و تخصصی اعضای انجمن. 2- تدوین برنامه هایی جهت اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق محروم و آسیب دیده از جنگ و حوادث طبیعی در داخل و خارج کشور. 3- ارتباط با هلال احمر ج.ا.ا و جمعیت های امداد پزشکی و همکاری با آنان در زمینه های مربوطه. 4- تأسیس و اداره کلینیک های پزشکی و یا بیمارستان جهت ارایه خدمات پزشکی.

ماده 8 : دفاتر انجمن مستقیما زیر نظر دبیرکل اداره گردیده و مسئولین آن ها نیز توسط دبیرکل انتخاب می گردند.

ماده 9 : وظایف هر یک از دفاتر انجمن به تفکیک به شرح ذیل می باشد: الف) دفتر حقوی و امور بین الملل : 1- انجام امور حقوقی و دفاع از حقوق انجمن و اعضای انجمن در مواردی که مربوط به انجمن می باشند. 2- برقراری ارتباطات بین الملل و ترجمه نامه ها و مقالات مورد نیاز انجمن. ب) دفتر دبیرخانه : 1- دریافت، صدور و توزیع نامه های دریافتی و ارسالی انجمن و ثبت آن ها در دفاتر مخصوص. 2- بایگانی نسخه نامه های دریافتی و ارسالی انجمن. 3- تایپ و تکثیر.

ماده 10 : هیئت اجرایی انجمن متشکل از دبیرکل، قائم مقام دبیرکل، مسئولین کمیته ها و مسئول دفتر دبیرخانه بوده و درصورت درخواست دبیرکل تشکیل جلسه می دهد.

ماده 11 : براساس ماده 17 آیین نامه داخلی شورای مرکزی درصورت درخواست دبیرکل هیئت اجرایی تشکیل جلسه فوری داده و در صورت تأیید وجود موقعیت اضطراری نسبت به اخذ تصمیم در موارد و موضوعات پیش آمده اقدام می نماید.

ماده 12 : در مراکز استان ها و در برخی شهرستان های بزرگ یا مراکز دانشگاهی با تایید شورای مرکزی شعبه ای از انجمن تشکیل می گردد و در حوزه محلی خود فعالیت می نماید. فعالیت شعب در هیچ مورد نباید خارج از چارچوب مرامنامه، اساسنامه، آیین نامه ها و تصمیمات اخذ شده توسط شورای مرکزی انجمن باشد.

ماده 13 : هر شعبه دارای شورایی 3، 5، 7 و 9 نفره بوده که با پیشنهاد دبیرکل و تأیید شورای مرکزی و در دوره های بعد توسط اعضای شعبه انتخاب می گردند و از بین خود یک نفر را به عنوان دبیر شورا انتخاب می نمایند.

ماده 14 : در صورت پیشنهاد شورای هر شعبه و تصویب کمیته تشکیلات، انجمن شعب می توانند تعدادی از زیرمجموعه ها را تشکیل دهند.

ماده 15 : کمیته تشکیلات در صورت لزوم می تواند نشست مشترک دبیران یا اعضای شوراهای شعب انجمن را تشکیل داده و هماهنگی لازم را ایجاد نماید.

ماده 16 : نمای سازمانی و تشکیلاتی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران: ساختار تشکیلاتی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران

«آیین نامه داخلی شورای مرکزی»

ماده 1 : طبق ماده 15 اساسنامه جلسات شورای مرکزی ماهی یک بار تشکیل می گردد.

ماده 2 : زمان برگزاری جلسات شورای مرکزی پنج شنبه اول هر ماه از ساعت 16 تا 19 بعدازظهر خواهد بود و مکان در محل انجمن واقع در تهران، خیابان زنجان شمالی، جنب مسجدالنبی، پلاک 105.

ماده 3 : در مورد جلسات عادی برای اعضای شورای مرکزی دعوتنامه کتبی با ذکر دستور جلسه یا پیام کوتاه تلفنی ارسال خواهد شد. در غیر اینصورت چنانچه به هر دلیل به هریک از اعضا دعوتنامه واصل نگردد خود موظف است با منشی جلسه تماس حاصل و محل جلسه را جویا شود.

تبصره : دعوت برای جلسات فوق العاده در صورت ضیق وقت توسط تلفن و یا پیام از طرق مطمئن صورت می گیرد.

ماده 4 : حضور کلیه اعضای شورای مرکزی در تمامی جلسات عادی و فوق العاده از ابتدا تا انتهای وقت الزامی است و هرگونه تأخیر و عدم حضور در جلسه باید براساس آیین نامه انضباطی شورای مرکزی مجوز داشته باشد، در غیر اینصورت براساس مفاد آیین نامه مورد رسیدگی و مواخذه قرار می گیرد.

ماده 5 : جلسات شورای مرکزی با حضور دوسوم اعضای دارای حق رأی به رسمیت و حدنصاب مصوبات آن نصف بعلاوه یک (اکثریت مطلق) آرای اعضای حاضر در جلسه می باشد.

تبصره : درصورت عدم حضور اعضای اصلی در هر گروه اعضای علی البدل آن به ترتیب دارای حق رأی خواهند بود.

ماده 6 : ریاست جلسات شورای مرکزی به عهده دبیرکل یا قائم مقام وی می باشد. در صورت عدم حضور آن ها یکی از اعضای حاضر در جلسه به انتخابات حاضرین ریاست جلسه را برعهده خواهد گرفت.

ماده 7 : جلسات فوق العاده شورای مرکزی با پیشنهاد دبیرکل، یا حداقل یک سوم اعضای شورای مرکزی تشکیل می گردد و دبیرکل موظف است در صورت دریافت پیشنهاد تشکیل جلسه فوق العاده به صورت های فوق، در اولین فرصت که نباید از یک هفته بیشتر طول بکشد، ترتیب تشکیل جلسه شورای مرکزی را بدهد.

ماده 8 : دستور جلسات شورای مرکزی به دو صورت زیر تنظیم می گردد: الف- عادی با پیشنهاد هریک از اعضای شورای مرکزی، کمیته ها، واحدها، هیئت بازرسی و یا شوراهای شعب. ب- فوق العاده با پیشنهاد دبیرکل، هیئت بازرسی، مسئولین سه کمیته مشترکا و یا حداقل یک سوم اعضای شورای مرکزی تبصره : در هر جلسه شورای مرکزی به مدت 30 دقیقه تبادل اخبار صنفی و سیاسی انجام خواهد شد.

ماده 9 : پیشنهادات عادی به ترتیب نوبت و پیشنهادات اضطراری در اولین جلسه مطرح خواهند شد. تبصره : پیشنهادات کمیته پذیرش عضویت خارج از نوبت و با نظر دبیرکل در دستور قرار می گیرد.

ماده 10 : بحث در مورد موضوعات اضطراری نمی تواند بیش از نیمی از وقت فعال جلسات شورای مرکزی را اشغال کند و تداوم مباحثات در این موارد در نیمه دوم جلسه تنها با موافقت اکثریت مطلق اعضای حاضر در جلسه امکانپذیر خواهد بود.

ماده 11 : در ابتدای هر جلسه عادی سه نفر از اعضا هرکدام به مدت 5 دقیقه می توانند صحبت پیش از دستور داشته باشند که به ترتیب ثبت نام به آن ها نوبت داده می شود.

تبصره : مفاد سخنان پیش از دستور نباید خارج از چارچوب مرامنامه و اساسنامه انجمن باشد.

ماده 12 : در مورد موضوعات مطروحه، پس از طرح موضوع در جلسه و اخذ نظرات مخالف و موافق، رئیس جلسه اعلام کفایت مذاکرات نموده و پس از آخرین دفاع فرد یا رکن پیشنهاد دهنده، پیشنهاد را به رأی می گذارند. در صورت وجود پیشنهادات مختلف، بالاترین رأی ملاک عمل خواهد بود. تبصره : در صورت پیشنهاد 5 نفر از اعضای شورای مرکزی رأی گیری با ورقه و به صورت مخفی انجام می گیرد.

ماده 13 : اظهارنظر اعضای حاضر در جلسه شورای مرکزی باید با اجازه رئیس جلسه باشد و سخنران باید وقتی را که رئیس جلسه برای آنان درنظر گرفته است، دقیقا رعایت نماید. درغیراینصورت رئیس جلسه حق و اختیار دارد تداوم سخنرانی را در هر شرایطی مانع گردد.

ماده 14 : در صورتی که شورای مرکزی بخواهد فردی را به هر عنوان انتخاب نماید پس از تعیین کاندیداها با اعلام خودشان و یا پیشنهاد سایر اعضا و نهایتا قبول خود فرد صورت می گیرد. هر یک از کاندیداها و یا پیشنهادکنندگان آن ها دلیل کاندیداتوری و یا پیشنهاد خود را ظرف 3 دقیقه مطرح می نمایند و سپس رأی گیری مخفی با ورقه صورت می گیرد. در صورتی که هیچ یک از کاندیداها حدنصاب نصف به علاوه یک را به دست نیاورند برای تعداد دو برابر موردنیاز که دارای بیشترین رأی می باشند، مجددا رأی گیری به عمل آمده و دارندگان بیشترین رأی انتخاب می گردند.

ماده 15 : انتخاب دبیرکل، قائم مقام دبیرکل، خزانه دار و منشی مستقیما توسط شورای مرکزی و با رأی مخفی صورت می گیرد. تبصره 1 : انتخاب مسئولین هریک از واحدها و کمیته های انجمن پس از تأیید شورای مرکزی صورت خواهد گرفت. تبصره 2 : عزل مسئولین واحدها و کمیته های انجمن با پیشنهاد دبیرکل و تأیید شورای مرکزی صورت خواهد گرفت.

ماده 16 : شورای مرکزی عالی ترین مرجع تصمیم گیری انجمن پس از مجمع عمومی می باشد و دبیرکل در فواصل تشکیل جلسات شورای مرکزی قیومیت اجرای مصوبات شورای مرکزی را برعهده دارد. در موارد بسیار استثنایی که اعلام مواضع فوری و یا اتخاذ تصمیم عاجل از سوی انجمن ضرورت پیدا می کند و امکان تشکیل فوری جلسه شورای مرکزی وجود ندارد، دبیرکل مجاز است با تصویب هیئت اجرایی متشکل از مسئولین کمیته ها، دبیرکل، قائم مقام، خزانه دار و منشی شورای مرکزی نسبت به موارد و موضوعات پیش آمده مذکور اقدام نماید. در این حالت وی موظف است در اولین جلسه شورای مرکزی گزارش موقعیت اضطراری، تصمیمات اخذ شده و نتایج آن را به شورای مرکزی ارایه نماید.

ماده 17 : قائم مقام دبیرکل در غیاب وی عهده دار وظایف و اختیارات دبیرکل می باشد.

ماده 18 : شورای مرکزی نمی تواند همه اختیارات خود را به فرد یا جمع دیگری تفویض نماید مگر در موارد خاص با ذکر چارچوب موضوع و محدوده زمانی آن. در این صورت نماینده یا نمایندگان تام الاختیار موظفند گزارش عملکرد خود را دقیقا و به طور کامل در اولین فرصت به اطلاع شورای مرکزی برسانند.

ماده 19 : در جلسات فوق العاده که به طور اضطراری و برای موضوعی خاص تشکیل شده است نمی توان در مورد مسائل عادی تصمیم گیری کرد مگر آن که شرکت در جلسه برای اعضای امکانپذیر بوده باشد.

ماده 20 : قبول استعفای هر یک از اعضای شورای مرکزی از عضویت در شورای مرکزی و دبیرکل، قائم مقام دبیرکل، خزانه دار، منشی، مسئولین کمیته ها و واحدها از سمت خود برعهده شورای مرکزی می باشد.

ماده 21 : متن بیانیه ها و نامه های اعلام مواضع انجمن باید به تأیید شورای مرکزی برسد و در صورت عدم امکان و ضیق وقت شورای مرکزی پس از بحث در مورد کلیات و تصویب مفاد آن می تواند ویرایش نهایی متن را برعهده دبیرکل و یا هیئتی که تعیین می نماید، بگذارد.

ماده 22 : بیانیه ها و نامه های اعلام مواضع انجمن با اسم «انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران» و امضای دبیرکل صادر می گردد و نامه ها ی جاری و اداری به خارج از تشکیلات با اسم و امضا دبیرکل صادر می گردد.

تبصره 1 : دبیرکل می تواند امضا نامه های هر حوزه را از طرف خود به مسئولین مربوطه تفویض نماید.

تبصره 2 : مسئولین قسمت های مختلف انجمن می توانند با یکدیگر با اسم و امضای خود مکاتبه کنند.

ماده 23 : هرگونه مصاحبه، مذاکره و یا اعلام مواضع شفاهی از طرف انجمن توسط دبیرکل و یا تحت نظارت وی انجام می شود و در این صورت مسئولیت آن ها برعهده وی می باشد. هیچ عضو شورای مرکزی نمی تواند از طرف انجمن اظهار نموده و با تعهدی برای انجمن ایجاد نمایند مگر با تصویب شورای مرکزی. تبصره : بیان مواضع بحث شده و روشن انجمن و توضیح دلایل اتخاذ مواضع و عملکرد انجمن و دفاع از آن ها توسط هریک از اعضا بلامانع است.

ماده 24 : پس از طرح هر موضوع و اخذ تصمیم در مورد آن توسط شورا، اعضای مخالف آن تصمیم می بایست نظر جمع را پذیرفته و در اجرای آن همکاری نمایند.

ماده 25 : موضوعات طرح شده در هر جلسه و مصوبات شورا توسط منشی جلسه در دفتر مربوطه ثبت شده و تمامی اعضا موظف به امضای آن می باشند.

ماده 26 : تصویب هر موضوع در حوزه وظایف هر یک از کمیته ها در حضور مسئولین مربوطه به منزله ابلاغ موضوع به نامبرده می باشد و در صورت غیبت مسئول مربوطه دبیرکل موظف به ابلاغ تصمیم یاد شده به وی می باشد و در هر صورت دبیرکل مسئولیت اجرای مصوبات شورای مرکزی را برعهده دارد و در این مورد باید پیگیر انجام کار توسط مسئولین مربوط باشد.

ماده 27 : رئیس جلسه موظف است موقعیت جلسه را برای حضور خواهران عضو شورا و شرکت فعال آنان در مباحثات مساعدت نماید و هر عاملی را که خواهران محضور ایجاد می نمایند برطرف نمایند.

ماده 28 : منشی شورای مرکزی مسئول اجرای آیین نامه انضباطی شورای مرکزی می باشد.

ماده 29 : در صورت تقارن وقت جلسه با اول وقت نماز، جلسه جهت اقامه نماز اول وقت و حتی المقدور نماز جماعت تعطیل می گردد.


«آیین نامه نحوه تأسیس شعب استانی، شهرستانی و مراکز دانشگاهی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»

مقدمه: در راستای اجرای تبصره ماده 16 اساسنامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران نحوه تأسیس شعب استانی، شهرستانی و مراکز دانشگاهی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در چارچوب این آیین نامه خواهد بود.

1- انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به منظور پیگیری اهداف خود و در اجرای ماده 16 اساسنامه، اقدام به تشکیل شعب در مراکز استان و شهرستان های دانشگاهی می نماید.

تبصره : در استان ها و شهرستان هایی که بیش از یک دانشگاه بزرگ وجود دارد شعب دانشگاهی متعدد می تواند ایجاد شود.

2- در اولین مرحله، رابط موقت انجمن اسلامی در هر شعبه به پیشنهاد کمیسیون تشکیلات و تصویب شورای مرکزی انتخاب و حکم او توسط دبیر کل صادر می گردد.

3- رابط انجمن در هر استان موظف است افراد واجد شرایط عضویت مندرج در اساسنامه را شناسایی و با حضور آنان و نمایندگانی از شورای مرکزی ظرف حداکثر سه ماه مجمع عمومی استانی را برگزار نماید. در این مجمع شورایی از اعضای آن استان به عنوان شورای شعبه انتخاب می گردند.

4- حداقل تعداد افراد لازم جهت تشکیل مجمع عمومی استانی 20 نفر می باشد.

5- تعداد اعضای شورای مرکزی موقت متناسب با تعداد حاضرین در مجمع استانی و به ترتیب ذیل خواهد بود: الف) برای مجمع استانی زیر 50 نفر تعداد اعضای اصلی 5 نفر و تعداد اعضای علی البدل 2 نفر می باشد. ب) برای مجمع استانی بین 50-100 نفر تعداد اعضای اصلی 7 نفر و تعداد اعضای علی البدل 2 نفر می باشد. ج) برای مجمع استانی بالای 100 نفر تعداد اعضای اصلی 9 نفر و تعداد اعضای علی البدل 3 نفر می باشد.

6- در ترکیب اعضای شورای موقت استانی سهمیه ای در ارتباط با پزشک و غیرپزشک بودن اعضا وجود نداشته و ترکیب شورای مزبور از این حیث آزاد می باشد، مگر درصورت تصویب کمیته تشکیلات. 7- شورای موقت در مراکز استان ها و شهرستان های دانشگاهی در ارتباط مستقیم با کمیته تشکیلات انجمن می باشد.

8- نحوه تشکیل مجمع عمومی، تعداد حضار، روند انتخابات و اسامی اعضای شورای موقت طی صورتجلسه ای به دبیرکل انجمن منعکس گردیده و سپس دبیرکل، فرد پیشنهادی را از بین اعضای شورای موقت به عنوان دبیر انجمن در آن استان منصوب می نماید.

9- وظایف شورای موقت شعبه عبارتند از: الف) تهیه آیین نامه تشکیلاتی استانی براساس چهارچوب اساسنامه و آیین نامه های مصوب شورای مرکزی و کمیسیون تشکیلات. ب) تلاش در جهت جذب تمامی نیروهای واجد صلاحیت در سطح استان و برقراری ارتباط منظم با اعضا از طریق برگزاری جلسات عقیدتی-سیاسی و اجرای برنامه های جمعی و همچنین انتقال به شورای مرکزی انجمن و انتقال تصمیمات اتخاذ شده از سوی انجمن به اعضا. ج) دبیر انجمن در هر شعبه موظف است افرادی را که حداقل یکسال ارتباط فعال داشته باشند برای عضویت نهایی و اخذ کارت عضویت به شورای مرکزی معرفی نماید. د) اقدام جهت محل و امکانات لازم جهت فعالیت شعبه.

10- پس از انتخابات مجمع عمومی شعبه تصویب آیین نامه مربوط به هر شعبه و ابلاغ مجوز فعالیت رسمی شعب استانی توسط شورای مرکزی انجمن و اخذ مجوز فعالیت از استانداری محل شعبه، انجمن رسما فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.

11- مدت فعالیت شورای شعبه 2 سال خواهد بود.

12- شعب استانی انجمن نمی توانند خارج از چهارچوب مواضع کلی انجمن موضع گیری نمایند و اتخاذ موضع در مسائل کلی حتما باید با هماهنگی شورای مرکزی و یا دبیرکل باشد.

تبصره 1 : موضع گیری در سطح مسائل استانی با اطمینان از عدم معارضه آن با مواضع کلی انجمن و با انعکاس سریع آن به دبیرکل بلامانع است و در هر حال دبیر شعبه در این خصوص پاسخگو خواهد بود.

تبصره 2 : در مسائل کشوری و مهم از قبیل انتخابات مختلف (نظیر مجلس، ریاست جمهوری، نظام پزشکی) موضع گیری در چهارچوب تصمیمات شورای مرکزی و دبیرکل انجمن امکانپذیر خواهد بود.

 

«آیین نامه عضویت انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»

مقدمه : در راستای اجرای مواد 3، 4 و 5 اساسنامه چگونگی عضویت، بررسی صلاحیت، پذیرش و تعیین نحوه همکاری تشکیلاتی، متقاضیان عضویت در انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در چهارچوب این آیین نامه صورت می پذیرد.

ماده 1؛ اعضا : پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، دکترهای علوم آزمایشگاهی، علوم پایه پزشکی و پیراپزشکی و نیز دارندگان مدارک تحصیلاتی کارشناسی و بالاتر از سایر رشته های وابسته به گروه پزشکی که شرایط مندرج در اساسنامه و این آیین نامه را دارا می باشد، می توانند به عضویت رسمی انجمن درآیند.

تبصره : دانشجویان در سال آخر رشته های فوق الذکر می توانند به عنوان عضو آزمایشی غیرحق رأی دار به عضویت انجمن درآیند.

ماده 2؛ شرایط عضویت : افراد ذکر شده در ماده 1 آیین نامه که دارای شرایط زیر باشند، می توانند متقاضی عضویت در انجمن شوند. الف) مسلمان، معتقد و عامل به احکام اسلام. ب) اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. ج) دارای حسن شهرت و متخلق به اخلاق اسلامی. د) عدم فعالیت موثر در حکومت گذشته. ه) عدم وابستگی و همکاری با گروههای مخالف نظام جمهوری اسلامی. و) دارای نظم و انضباط تشکیلاتی. ی) اعتقاد به مرامنامه، اساسنامه و خط مشی انجمن و التزام به مصوبات آن. تبصره : عضویت در سایر تشکل های اسلامی که در صورتی که تعهد یا تقید به آن، نقض مواد اساسنامه و مرامنامه انجمن اصول اخلاقی لازمه تشکل و حقوق انجمن را ننماید، بلامانع است.

ماده 3؛ نحوه پذیرش : فرم درخواست عضویت به وسیله متقاضی پر شده و به کمیته تشکیلات تحویل می گردد. درخواست مزبور توسط هسته پذیرش و بررسی صلاحیت به صورت محرمانه بررسی شده و نتیجه بررسی با امضای تمامی اعضای هسته به کمیته تشکیلات اعلام می گردد. چنانچه نظر کمیته دایر بر قبول عضویت باشد جهت تصویب در دستور کار شورای مرکزی قرار می گیرد. درغیر اینصورت مراتب کتبا به فرد مزبور اطلاع داده می شود. درصورت اعتراض به تصمیم کمیته تشکیلات، اعتراض کتبی در شورای مرکزی مطرح خواهد شد. تصمیم شورای مرکزی در این خصوص قطعی می باشد.

تبصره 1 : کار بررسی صلاحیت افراد جهت عضویت – درچارچوب احراز شرایط عضویت و به صورت محرمانه انجام می پذیرد. مراحل بررسی نباید در هیچ شرایطی موجب هتک حیثیت افراد باشد.

تبصره 2 : قبول اصول مرامنامه و اساسنامه و خط مشی کفایت از صلاحیت فکری و عقیدتی می نماید. مگر آن که ادله کافی بر خلاف آن وجود داشته باشد.

تبصره 3 : در صورت نیاز به استعلام در مورد افراد، بایستی این امر به صورت کتبی و از منابع معتبر صورت گیرد.

تبصره 4 : ارسال فرم عضویت با مهر و امضا شعب نیاز به بررسی در هسته پذیرش و بررسی صلاحیت و کمیته تشکیلات نداشته و مستقیما در شورای مرکزی مطرح می گردد. ماده 4: کمیته تشکیلات انجمن موظف است سیستم اطلاعاتی متمرکزی را در مورد مشخصات اعضا طراحی و مستقر نماید. به صورتی که امکان دسترسی ارکان مختلف انجمن با شناسه ورود به اطلاعات پرسنلی ایشان امکانپذیر گردد.

ماده 5؛ خاتمه عضویت : در موارد زیر عضویت افراد و همکاری ایشان با انجمن خاتمه می یابد:

1- در صورت استعفای کتبی و عدم تمایل عضو به همکاری. 2- از دست دادن یکی از شرایط عضویت مندرج در اساسنامه و عدول از خط مشی کلی انجمن. تبصره 1 : عضویت افراد در انجمن پس از قبول، دایمی بوده و فقط در یکی از دو صورت فوق الذکر خاتمه یافته تلقی می شود.

تبصره 2 : در صورت استعفا و اعلام عدم همکاری توسط هر یک از اعضا، موضوع عضویت وی برای مدت 3 ماه به حالت تعلیق درآمده و درصورتی که استعفانامه پس گرفته نشود یا تمایل به همکاری اعلام نگردد، به عضویت وی در انجمن خاتمه داده می شود.

تبصره 3 : چنانچه هر یک از اعضا یکی از شرایط عضویت را از دست دهند به واسطه شکایت یکی از ارکان دو نفر از اعضا موضوع به هیئت بازرسی انجمن ارجاع می گردد. هیئت بازرسی پس از بررسی نظر خود را به صورت مکتوب جهت اعلام نظر به شورای مرکزی ارایه می نماید.

تبصره 4 : عضویت مجدد افراد پس از خاتمه عضویت مستلزم طی مراحل عضویت مندرج در این آیین نامه می باشد.

ماده 6 : در صورت عدم حضور هر یک از اعضا در دو مجمع عمومی متوالی حق رأی وی در مجمع عمومی بعدی به حالت تعلیق در می آید. بنابراین نصاب جلسات مجمع عمومی بر مبنای تعداد شرکت کنندگان در دو مجمع پیشین است. «ساختار تشکیلاتی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران» برای دریافت ساختار تشکیلاتی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران کلیک نمایید.


٢١:٤٨ - چهارشنبه ١ بهمن ١٣٩٣    /    شماره : ٤    /    تعداد نمایش : ٣٢٠٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: